خانه / اخبار گردشگری / هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری گلستان خانه‌دار می‌شوند

هنرمندان صنایع دستی و فعالان گردشگری گلستان خانه‌دار می‌شوند

گروه استان‌ها- حفظ بافت ارزشمند ۱۲ روستای هدف گردشگری، ساخت مسکن برای هنرمندان حوزه صنایع دستی، ارائه خدمات به واحدهای بوم‌گردی و غیره از جمله موضوعات تفاهم‌نامه همکاری بنیاد مسکن و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، حفظ بافت تاریخی و با ارزش روستاهای هدف گردشگری و تأمین مسکن هنرمندان حوزه صنایع دستی از جمله مواردی است که در تفاهم نامه بین بنیادمسکن و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بر آنها تأکید شده و قرار است طرح‌های هادی با در نظر گرفتن ویژگی‌های تاریخی و گردشگری برای این روستاها تهیه و اجرا شود.

سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیادمسکن استان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بیش از ۴۶ درصد جمعیت استان در روستاها سکونت دارند، اظهارداشت: گلستان دومین استان پرجمعیت روستایی کشور است و باتوجه به توسعه بخش گردشگری و صنایع‌ دستی در روستاها می‌توان با همکاری اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی اقدامات بسیار خوبی برای ثبات و ماندگاری مردم در روستاها انجام داد.

 

بافت و معماری روستاهای تاریخی

وی گفت: ۱۹ روستای استان دارای بافت با ارزش هستند که تا کنون ۱۲ روستا مورد مطالعه قرار گرفته و طرح هادی در ۶ روستا اجرایی شده است.

مدیرکل بنیادمسکن استان افزود: تا کنون این طرح در روستاهای ساسنگ، قلعه قافه پایین، شاهکوه، بنفش تپه و پاقلعه انجام شد.

وی با بیان اینکه احیا و حفظ بافت تاریخی و با ارزش روستاهای استان از اهداف محوری این تفاهم نامه است، گفت: بنیاد مسکن استان در حوزه بهسازی بافت باارزش روستاهای تاریخی، اجرای طرح هادی در روستاهای هدف گردشگری، ارائه خدمات به بخش مسکن و بومگردی‌ها اقدامات اثر گذاری داشته و برنامه های مهمی برای ادامه اجرای این طرح‌ها دارد.

حسینی همچنین بیان داشت: بنیاد مسکن برای تأمین مسکن هنرمندان زیرمجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آمادگی دارد.

احمد تجری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: گردشگری و صنایع دستی علاوه‌ بر اینکه می‌تواند محرک خوبی برای مهاجرت به روستاها باشد، عامل موثر در توسعه اقتصاد و اشتغال روستا است.

وی افزود: روستاهای گلستان ظرفیت‌های بسیار غنی در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارد که با احیای هر کدام از این موارد توسعه روستاها رقم خواهدخورد.

تجری بیان داشت: رونق گردشگری، مهاجرت معکوس، حفظ بافت و معماری روستاهای تاریخی و تامین مسکن هنرمندان فعال در صنعت گردشگری و صنایع دستی شهری و روستایی از اهداف این تفاهم نامه است.

 

منبع:تسنیم

 

دیدگاه شما کاربر عزیز در مورد EsfahanTour چیست؟

همچنین ببینید

ادبیات ورود به بازار سرمایه در گردشگری بوجود آید

ادبیات ورود به بازار سرمایه در گردشگری بوجود آید

عضو موظف هیات مدیره یکی از هلدینگ های بنیاد مستضعفان گفت: باید ادبیات ورود به …

دیدگاهتان را بنویسید