خانه / جاذبه های گردشگری اصفهان / درباره چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون

درباره چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون

 چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون شامل چشمه های آبگرم معدنی، حمام ها و حوضچه های آبگرم وساختمان سنگی تاریخی معروف به حوض مراد و بقعه متبرک آن (معروف به امامزاده آبگرمی) می باشد. استفاده از گل و لای آب این چشمه‌ها، در درمان برخی بیماریهائی مانند درد مفاصل، عرق النّسا (سیاتیک)، نقرس، کوفتگی ماهیچه‌ها و بیماریهای پوستی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و در حقیقت می توان گفت آبهای گرم معدنی، به عنوان داروهای شفا بخش طبیعی همواره مورد توجه وتوصیه پزشکان متخصص، در درمان بیماریهای مختلف، قرار گرفته است . با تور اصفهان سفر کنید و از تفریحات اصفهان لذت ببرید.

چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون

این چشمه در ۴۳ کیلومتری جاده اصفهان به یزد در منطقه‌ای به نام ورتون قرار دارد. در این منطقه حمام‌هایی به سبک دوره صفویه وجود دارد که بیشتر آن‌ها مخروبه‌اند ولی برخی از آن‌‌ها سالم بوده و مورد استفاده مراجعه‌کنندگان می‌باشند. حوضخانه چشمه آب گرم ورتون مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اصفهان، بخش کوهپایه، دهستان زمزه، ۱۵ کیلومتری جنوب غربی روستای ورتون واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۹۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون

علاوه بر آب گرم ورتون قرارگیری این چشمه در تپه های مشرف بر دشت ورتون تا زفره از دیگر جاذبه های این منطقه است. آب گرم چشمه های این منطقه، معدنی و از دسته آب های کلروره بی کربناته و سولفاته گرم است،که از آن در درمان بیماری هائی همچون دردهای عصبی و رماتیسمی استفاده می شود و براساس تحقیقات پزشکی ، می توان با استفاده از اینگونه آب ها، به روش هیدروترابی(آب درمانی)، در درمان بیماری ها، نتیجه بهتری بدست آورد.

چشمه آب معدنی و آب گرم ورتون

نحوه دسترسی گردشگران در وضع موجود به چشمه آب گرم ورتون از سه  طریق امکان پذیر است .

 “مسیر اول مسیر اصفهان- خوراستگان- سگزی- ورتون –  چشمه آب گرم ورتون “،

 ” مسیر دوم اصفهان-  زینبیه – حبیب آباد –  پروانه – علی آباد – ورتون- چشمه آب گرم ورتون”

“مسیر سوم ، جاده نائین  به اصفهان- سگزی –  ورتون – چشمه آب گرم ورتون ”   می باشد