خانه / جاذبه های گردشگری اصفهان / مراکز دیدنی / پل خواجو اصفهان / درباره پل خواجو اصفهان، پل آوازهای شبانه

درباره پل خواجو اصفهان، پل آوازهای شبانه

پل خواجو که از معروف ترین دیدنی های اصفهان است، در قسمت شرق رودخانه زاینده رود از آثار دوره صفویه در سال ۱۰۶۰ هجری ، مصادف با زندگی شاه عباس دوم احداث شده است. این پل به خاطر معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پلهای زاینده رود مشهورتر است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است. این پل در انتهاى شرق خیابان کمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى جنوبى خیابان خواجو واقع شده است. به نوشته محققین و مورخین که درباره سلسله صفویه بررسی کرده اند: هدف شاه عباس دوم از احداث پل خواجو ارتباط دو قسمت محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شیراز بود.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو در طراحی قدیم برای چندین منظور در نظر گرفته شده است. قسمت فوقانی برای حرکت سریع و عبور کالسکه ها و چهارپایان بوده در حالی که بخش تحتانی عمدتاً برای حرکت آرام و توقف و تأمل عابرین پیاده بوده است . قسمت زیرین تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه های عبور آب به صورت بند با تخته های قطور چوبی قابل کنترل بوده و با بستن کامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربی پل بالا آمده و دریاچه کوچکی را به وجود می آورد . در سمت شرقی ، پلکانهای سنگی انسان را تا حد تماس با آب به پائین هدایت می کند . ضمن اینکه این پلکانها خود محلی برای نشستن و لذت بردن از مناظر طبیعی می باشد . در قسمت مرکزی پل ، عمارت بیگلربیگی در طبقه فوقانی و در دو طرف راهروی پل برای پذیرائی و تشریفات رسمی ساخته شده است که اطاقهای آن در دوره های مختلف با نقوش رنگ طلائی تزئین گردیده است.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو از حیث معماری و استحکام، بی‌اندازه زیبا و بی‌نظیر است و وجود تزئینات کاشی‌کاری فراوان و غرفه‌های بالا و نمای غرفه‌های طرفین با کاشی‌های الوان، پل خواجو را در شمار آثار بسیار ممتاز اصفهان قرار داده و از دیگر پل‌های زاینده‌رود مشهورتر کرده است. جهانگردان و سیاحان تور اصفهان زیبائی‌های پل خواجو را وصف کرده و آن را در زمره شاهکارهای مسلم معماری ایرانی اسلامی به شمار آورده‌اند زیرا این پل یکی از زیباترین تناسبات را دارد و می‌توان گفت زیباترین پل دنیا است. این پل باشکوه و ظریف است و تا جایی که امکان داشته روی جزئیات آن کار شده و تمامی مسائل فنی در آن رعایت شده است.

پل خواجو اصفهان