مسجد و مناره گار اصفهان

مسجد گار یکی از دیدنی های اصفهان است که در روستای گار واقع شده است. روستای گار در 22 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد. از مسجد گار فقط خرابه هایی از سردر ایوان و دیواره محراب و کتیبه ای گچی در آن و چند پی باقی مانده است. خرابه هاي اين مسجد جامع زيبا كه يك مناره با تاريخ 515 هجري نيز دارد سالها پيش توسط ميراث فرهنگي مورد بازسازي مختصر قرار گرفته بود. فاصله منار تا دیواره سردر مسجد نزدیک به 30 قدم است. این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد و مناره گار اصفهان

با توجه به مناره و كتيبه سلجوقي آن و همچنين بقاياي كتيبه و تزييناتي از دوره ايلخاني مي ‌توان گفت كه اصل مسجد مربوط به دوره سلجوقي است كه در دوره ايلخاني بازسازي شده و محراب و تزييناتي بدان الحاق شده است. بناي اصلي مسجد به روزگار آباداني، شبستان مربع گنبدداري به ابعاد 12/8×12/8 متر بوده كه در جوانب آن، بناهاي ديگري وجود داشته و كل بناهاي مسجد، درون حصاري خشتي محصور مي ‌شده است. بناي گنبددار با آجركاري، گچ بري، طاق نماها، محراب و كتيبه‌هايي مزين مي ‌شده كه از همگي آن ها تنها بقاياي اندكي برجاي مانده است.

این منار با خشت های 25*25 سانتیمتر ساخته شده است . ضخامت جرز دیواره 5/3 خشت و عرض پله ها در حدود 3 خشت می باشد . بنابر نوشته روی کتیبه این منار در سال 515 ق بوسیله یکی از شخصیتهای محلی به نام ابوالقاسم ابن احمد ( که در کتیبه سید الروسا ) نامیده شده ایجاد شده است. بر ديوار شمالي اتاق، لوحه‌هايي گچ بري برجاي مانده است. محراب مسجد در ضلع جنوبي داراي گچ بري‌ها و كتيبه‌هاي قرآني به خط ثلث و كوفي است كه بخش عمده آن از بين رفته است. در سفر با تور اصفهان دیدن آثار تاریخی اصفهان را از دست ندهید.

مسجد و مناره گار اصفهان

 

Read 830 times