میدان نقش جهان اصفهان + عکس و نقشه

میدان نقش جهان اصفهان میدان بزرگ مستطیل شکلی در شهر اصفهان است که توسط ساختمان‌های دوره صفوی محصور شده‌است . اگرچه نقش جهان پیشینه‌ای کهن‌تر از دوران صفوی دارد ، ولی میدان نقش جهان به شکل امروزین، در دوره سلطنت شاه عباس صفوی پایه‌گذاری شده‌است . در گذشته این میدان محل برگزاری مراسم گوناگون و بازی چوگان بوده و امروزه یک تفرجگاه عمومی و محلی برای برگزاری نماز جمعه و مراسم ملی و مذهبی می‌باشد .

این میدان در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ۱۳۵۸ از نخستین آثار ایرانی بود که به‌ عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید . در حال حاضر این میدان یكی از گردشگاه های اصفهان است كه بسیار مورد علاقه گردشگران تور اصفهان می باشد . 

میدان نقش جهان و مسجد شاه

درازای ميدان نقش جهان در اصفهان  ۵۰۷ متر و پهنای آن ۱۵۸ متر است . در قدیم به علت عدم وجود ساختمانهای بلنددر شهر اصفهان و به محض ورود مسافران و تجار و بازرگانان به شهر اصفهان ، اولین عمارتی که نظر آنها را از دور و در مرکز شهر به خود  جلب میکرد و بر تارک این شهر زیبا قد برافراشته و خودنمایی مینمود، بنای عظیم کاخ شاه عباس اول و یا همان کاخ عالی قاپو بود . "عالی قاپو یا  عالی قاپور"  ، یک اصطلاح ترکی و در اصل به معنی سر در بلند و یا درگاه بلند بوده است .

این میدان در دوره قاجار همچون دیگر بناها مورد بی‌ توجهی قرار گرفت و بخش‌هایی از میدان تخریب گردید . از زمان حکومت رضا شاه تا امروز، کار مرمت و بازسازی این ابنیه بطور مداوم ادامه دارد .

میدان نقش جهان عکس

کاخ عظیم عالی قاپو در شهر اصفهان، که یکی از دیدنی های اصفهان است ورودی باشکوهی بر تمام مداخل کاخ های دیگر شهر اصفهان بوده ودارای 5 طبقه میباشد که در میدان امام (نقش جهان) و روبروی مسجد شیخ لطف اله قرار دارد.این بنای چند منظوره برای شاه، دارای اهمیت خاصی بوده چرا که محلی در پایتخت (اصفهان) برای دیدارها،جلسات و بازدیدهای مهم خارجی و داخلی بوده و همچنین نقل است شاه عباس و در باریان هنگام برگزاری مسابقات اسب سواری و چوگان بازی در میدان نقش جهان، در این محل می نشسته اند و نظاره گر این برنامه بودند.

نکته جالب اینکه در همین مکان حوضی قدیمی ازجنس مس وسنگ به تعبیه دانشمند بزرگ شیخ بهایی ساخته شده و با دم و بازدم هوا پر از آب میشده و به انعکاس تصویر سقف چوبی عالی قاپو و خنکی هوا در زیر این سقف چوبین کمک مینموده، ولی الان  به علت قدمت و فرسودگی ، بلا استفاده مانده است . این میدان نفیس و با شكوه كه شهرت جهانی دارد با مجموعه عناصر و عملكردهائی كه در نقش های سیاسی، مذهبی، اقتصادی، توریستی و تفریحی داشته پیوسته در آسمان هنر و زیبائی ایران و جهان می درخشد.

میدان نقش جهان یونسکو

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان

Read 4771 times