پل خواجو اصفهان، پل آوازهای شبانه

پل خواجو اصفهان

Khajoo Bridge Esfahan

پل خواجو که از معروف ترین دیدنی های اصفهان است، در قسمت شرق رودخانه زاينده رود از آثار دوره صفويه در سال 1060 هجري ، مصادف با زندگي شاه عباس دوم احداث شده است. این پل به خاطر معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پلهای زاینده رود مشهورتر است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پلهای جهان به شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است. اين پل در انتهاى شرق خيابان كمال اسماعيل اصفهانى و انتهاى جنوبى خيابان خواجو واقع شده است. به نوشته محققين و مورخين كه درباره سلسله صفويه بررسي كرده اند: هدف شاه عباس دوم از احداث پل خواجو ارتباط دو قسمت محله خواجو و دروازه حسن آباد با تخت فولاد و راه شيراز بود.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو در طراحي قديم براي چندين منظور در نظر گرفته شده است. قسمت فوقاني براي حركت سريع و عبور كالسكه ها و چهارپايان بوده در حالي كه بخش تحتاني عمدتاً براي حركت آرام و توقف و تأمل عابرين پياده بوده است . قسمت زيرين تماماً از سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دهانه هاي عبور آب به صورت بند با تخته هاي قطور چوبي قابل كنترل بوده و با بستن كامل دهانه ها سطح آب در قسمت غربي پل بالا آمده و درياچه كوچكي را به وجود مي آورد . در سمت شرقي ، پلكانهاي سنگي انسان را تا حد تماس با آب به پائين هدايت مي كند . ضمن اينكه اين پلكانها خود محلي براي نشستن و لذت بردن از مناظر طبيعي مي باشد . در قسمت مركزي پل ، عمارت بيگلربيگي در طبقه فوقاني و در دو طرف راهروي پل براي پذيرائي و تشريفات رسمي ساخته شده است كه اطاقهاي آن در دوره هاي مختلف با نقوش رنگ طلائي تزئين گرديده است.

پل خواجو اصفهان

پل خواجو از حیث معماری و استحکام، بی‌اندازه زیبا و بی‌نظیر است و وجود تزئینات کاشی‌کاری فراوان و غرفه‌های بالا و نمای غرفه‌های طرفین با کاشی‌های الوان، پل خواجو را در شمار آثار بسیار ممتاز اصفهان قرار داده و از دیگر پل‌های زاینده‌رود مشهورتر کرده است. جهانگردان و سیاحان تور اصفهان زیبائی‌های پل خواجو را وصف کرده و آن را در زمره شاهکارهای مسلم معماری ایرانی اسلامی به شمار آورده‌اند زیرا این پل یکی از زیباترین تناسبات را دارد و می‌توان گفت زیباترین پل دنیا است. این پل باشکوه و ظریف است و تا جایی که امکان داشته روی جزئیات آن کار شده و تمامی مسائل فنی در آن رعایت شده است.   

پل خواجو اصفهان

 

Read 7587 times