2مکان تاریخی در اصفهان

اصفهان با قدمت کهنی که دارد دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی باستانی است که هر ساله تعداد زیادی توریست به این مکان های تاریخی میروند. زاینده رود در قلب اصفهان جریان دارد و همین رود باعث به وجود آمدم بناهایی مانند سی وسه پل و پل خواجو شده است و غیر از این ها با 2مکان تاریخی در اصفهان آشنا میشوید. 

 

 

قلعه عاشوراگاه 

 

این قلعه در بالای کوهی مشرف بر محمدیه که قدمت آن به قرن‌ها پیش از بوجود آمدن شهر نایین می‌رسد، قرار گرفته است. قلعه عاشورگاه تقریبا از تمام نقاط محمدیه و از جاده نائین به انارک دیده می‌شود. بنا بر موقعیت سوق‌الجیشی این قلعه، احتمالا از آن به عنوان دژی دفاعی استفاده می‌شده است.

 

  

بارها به این قلعه دستبرد زده شده و اشیاء عتیقه فراوانی از آن به یغما رفته است. شکوه این قلعه چندان است که تماشای آن از جای‌جای محله محمدیه روح را بر می‌انگیزد. قلعه عاشوراگاه بر بالای تپه‌ای بلند بصورت دژ مستحکمی جهت دفاع از منطقه و شهر ساخته ‌شده است

 

 

قلعه تاریخی عاشوراگاه به صورت چند ضلعی و چندین نیم برج ساخته شده. این قلعه که قدمت آن به پیش از اسلام می‌رسد، سنگی و دارای ۶ برج است. بلندی هر برج از .دوازده رگه چینه است و دوره خارجی یکی از برج‌ها 16 متر است. دیوار قلعه ممزوج از خشت و چینه است اندازه خشت‌ها ۲۸ در ۲۸ در ۷ است

 

 

منار باغوشخانه

 


 به دلیل اینکه در مجاورت محله طوقچی و دروازه قدیم اصفهان بوده است این منار از بناهای قرن هشتم هجری است، این مکان را « منار طوقچی » میگویند از دروازه قدیم شهر فقط دو شیر سنگی باقی مانده که در حال حاضر در دو طرف پل خواجو قرار دارند و به واسطه نزدیکی با آرامگاه علی ابن سهل ، آنرا منار « علی ابن سهل » نیز میگویند، آخرین اسم مشهور آن « منار باغوشخانه » است که به واسطه مجاورتش با « باغ قوشخانه » می باشد. این باغ از باغ های دوره شاه عباس اول بوده که مراسم اعطای خلعت از طرف پادشاهان صفوی در آن برگزار می شده و ضمنا بازهای شکاری صفوی در این باغ نگهداری می شدند .

 

 

ارتفاع این منار 38 متر است و پوشش تزئیناتی اش به خط بنایی فیروزه ای بر زمینه آجری و به طور مارپیچ جمله « الله اکبر » است که از مشخصه های بناهای دوره ایلخانی است . قسمتی از تارک منار و تزئینات کاشی کاری آن ریخته است. « مسجد سلطان ابوسعید بهادرخان » یا « مسجد قبا » متصل به این منار و از بناهای قرن هشتم بوده که امروزه دیگر ،  وجود ندارد این مجموعه در دسته جاذبه های گردشگری اصفهان که نباید از دست داد.  

 

 

Read 538 times