دشت برخوار اصفهان

دشت بُرخوار یکی از جاذبه های طبیعی اصفهان است که در شمال شرق اصفهان واقع شده است . این دشت که در شهرستان برخوار قرار دارد ، دارای وسعتی در حدود 1862 کیلومترمربع می باشد . دشت برخوار شیبی ملایم در حدود ۱/۵-۰/۵ در هزار از غرب به جنوب شرق دارد و ۱۵۹۰ تا ۱۶۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . دشت برخوار از شمال به ارتفاعات شمالی برخوار ، از غرب به ارتفاعات مورچه خورد ، از شرق به سگزی و کوهپایه و از جنوب به شهر اصفهان منتهی می شود . 

رشد بی رویه جمعیت ، افزایش مصرف آّب ، شرایط اقلیمی ، برداشت های بی اصول و توزیع ناعادلانه آب از عواملی است که این منطقه و آب های زیرزمینی آن را تهدید می کند . جاذبه های طبیعی اصفهان از جمله جاهایی است که مورد علاقه گردشگران تور اصفهان می باشند . 

شرایط اقلیمی دشت برخوار

  • با توجه به بررسی های انجام شده آب های زیرزمینی برخوار ، اضافه برداشتی معادل 45 میلیون متر مکعب آب در سال نشان می دهد . 
  • نتایج نشان می دهد که سطح آبخوان سالیانه نیم متر افت کرده است . این در شرایطی است که آب های ورودی از حوضه های مجاور و آبی که از زاینده رود منشعب می شود ، آبخوان برخوار را تغذیه می کنند . 
  • متوسط ریزش های جوی در سال در حدود 250 میلی متر است که با توجه به عملکرد سایر عوامل این مقدار نمی تواند کاهش ذخایر آب زیرزمینی را جبران کند . 

دشت برخوار اصفهان

 

Read 803 times