امامزاده شاه زید اصفهان

امامزاده شاه زید یکی از جاذبه های مذهبی اصفهان است که در تور اصفهان می بیند . این امامزاده در خیابان بزرگمهر، خیابان شاه زید ، در محله قدیمی تل اسکان قرار دارد . از ویژگی های جالب بنای آن نقاشی هایی در مورد نبرد کربلا بر روی ديوارهاي شبستان گنبددار آن است .  تصاویری از سواره ها ، زنان محجبه ، اجساد ، پرندگان ، مساجد و حتی گل و بلبل است. در کل موضوع اين نقاشي ها وقايع مذهبي است كه در قرن ۱۴ هجري روی داده است و از دیدنی های اصفهان به شمار می روند .

امامزاده شاه زید (علیه السلام) از نوادگان امام زین العابدین (علیه السلام) می باشد که در سال 1097 هجری قمری در زمان شاه سلیمان صفوی بدست دشمنان شهید و در منطقه ای بنام تلواسگان اصفهان دفن می گردد. امروز این منطقه را بدلیل وجود امامزاده بنام محله شاه زید می شناسند . تاریخ شهادت امامزاده 447/5/13 هجری قمری می باشد.

امامزاده شاه زید اصفهان

 

ساختمان بقعه در اواخر قرن دهم در سال 994 ، در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده (پدر شاه عباس) ، ساخته شده است و در سال 1097 در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی مورد بازسازی قرار گرفت و تزئینات کاشیکاری گنبد آن انجام شد . در نماي خارجي اين گنبد به خط بنائي سه رنگي مشكي و فيروزه اي در زمينه آجري آيات قرآن نوشته شده است و تاريخ ۱۳۱۴ و ۱۳۱۵ شمسي را نشان می دهد .

در ايوان سمت راست بقعه شاه زيد اشعاري به خط نستعليق برجسته برلوح سنگي سياه رنگي نوشته شده است. اين اشعار به اقدامات و خدمات شخصي به نام محمدرضا اشاره مي كند كه خادم آستانه شاه زيد بوده است. در مصراع آخر اين اشعار ماده تاريخي ۱۰۸۳ مي باشد.

بر لنگه چپ در مقبره با خط ثلث برجسته نام صحيفه جوهري و تاريخ ۹۹۴ هجري قمري به چشم مي خورد. در قسمت بالاي سكوي سمت راست بر روي بقعه بر لوح مثلث شكل به تعميرات زمان شاه سليمان در سال ۹۷،‌ اشاره مي كند، خطاط اين كتيبه محسن امامي است.

امامزاده شاه زید اصفهان
امامزاده شاه زید اصفهان

امامزاده شاه زید اصفهان 

 

Read 831 times