کلیسای نیکاغایوس اصفهان

ارمنیان سالهای بسیاری در اصفهان زندگی کرده اند ، پس از 5 سال به فرمان شاه عباس دوم به جنوب رودخانهٔ زاینده رود کوچانده شدند. بدیهی است که این شهر دارای کلیساهای زیادی باشد. نیکاغایوس یکی از کلیساهای اصفهان است که 1690م در جلفا، محله قاراگل، کوچه خواجه عابد واقع شده است. قدمت این کلیسا که در تور اصفهان می بینید، به دوران صفوی بازمیگردد و امروزه یکی از دیدنی های اصفهان به شمار می رود. این کلیسا در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای نیکاغایوس اصفهان

پلان کلیسا مستطیل شکل است و در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و سقف و گنبد آن بر ستون های پهن متصل به دیوارهای جانبی تکیه کرده است. این ستون ها فضای داخلی کلیسا را به سه بخش مرتبط با یکدیگر تقسیم کرده اند. گنبد اصلی کلیسا با هشت نورگیر در بالای بخش میانی قرار گرفته. در سمت شمال شرقی کلیسا، نمازخانهٔ استپانوس مقدس واقع شده. این نمازخانه در 1774م ساخته شده است. در حیاط کلیسا قبری را خواهید دید که مربوط به خواجه میناس است که به دستور نادرشاه کشته شد.

در بخش غربی و بر روی سقف ناقوس خانه را خواهید دید. در بخش شرقی نیز محراب با دو اتاقک چهارگوش در دو سوی آن قرار گرفته است. مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی بنا با گچ پوشانده و در برخی قسمت ها با خطوط هندسی تزیین شده اند.

کلیسای نیکاغایوس اصفهان

 کلیسای نیکاغایوس اصفهان

Read 691 times