مدرسه امامی اصفهان

مدرسه امامی که به نام مدرسه بابا قاسم و اماميه نيز ناميده مي شود، یکی از دیدنی های اصفهان است که در خیابان هاتف، کوچه بابا قاسم، در مجاورت مقبره بابا قاسم واقع شده است. بابا قاسم یکی از عرفای اصفهان بود که یکی از شاگرداش سلطان ابی الحسن طالوت دامغانی، این مدرسه رو برای تدریس اون ساخت. این مسجد مربوط به سده 8 ه‍.ق است و در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 114 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ساختمان مدرسه امامی در اصفهان دو طبقه است كه با نقشه چهار ايواني براي سكونت و درس طلاب علوم ديني ساخته شده است. این ایوان های 4 گانه باکتبیه هائی به خط بنائی تزئین شده است. این کتیبه ها شامل سوره هائی از قرآن مجید، مطالبی درباره اصحاب حضرت رسول ( ص) و احادیث مذهبی است. در عصر صفوی این مدرسه مرجع طلاب شیعه شد و به نام امامیه معروف گشت. 

مدرسه امامی اصفهان

مدرسه امامي که در تور اصفهان می بینید، داراي تزئينات كاشيكاري بسيار زيبا است و قسمت هائي از ايوان و طاق هاي آن با كاشي هاي معرّق و ۷ رنگ پوشانده شده است. مهمترين بخش اين مدرسه از نظر كاشيكاري، ايوان و گنبد جنوبي آن است. نام كاشيكار اين قسمت، شيخ محمد عمر است. محراب مدرسه زيباترين بخش اين بنا را تشكيل مي داده كه با كاشي هاي رنگي تزئين شده بود كه در حال حاضر در مدرسه نيست. نمای خارجی صحن و ایوان های بزرگ با کاشی های مخصوص تزئین شده که نظیر آن تنها در محراب صفه عمر در مسجد جمعه اصفهان دیده می شود.

در سال 1335 شمسی، کاشی های سردر مدرسه از بین رفته بود، ایوان شمالی شکاف بزرگی برداشته و بیشتر کاشی های آن تخریب شده بود. در آن زمان حجرات فوقانی مدرسه خراب شده و برخی از آنها به تصرف همسایگان در آمده بود. بعد از این زمان دالان ورودی مدرسه بازسازی شد و مرمت هایی توسط اداره حفاظت آثار باستانی در بنا انجام گشت. امروزه نیز ایوان بزرگ شمالی دارای شکست و نشست می باشد و کاشی کاری های بنا در حال ریزش است.

مدرسه امامی اصفهان

 

Read 801 times