سرای خاتون قمصر ، تلفیقی از معماری مدرن و سنتی

اينجا سراي خاتون است؛ سرايي سرشار از هنر، فرهنگ، معماري؛ خانه‌اي اصيل و زيبا! سرای خاتون یکی از دیدنی های اصفهان است که اکنون مراحل ثبت ملی خود را می گذراند تا در دل قمصر ماندگار شود و یادگاری باشد ازمعماری اصیل کویر برای آیندگان. این اثر قدمت تاریخی ندارد و از معدود آثاری است که به دلیل معماری تلفیقی بی نظیر به کار رفته در آن، پدیده ای ارزشمند در هنر معماری ایرانی بشمار می رود. هر ساله اردیبهشت ماه بیش از ۲ میلیون نفر گردشگر تور اصفهان از قمصر و مراس گلاب گیری بازدید می کنند و در سرای خاتون به روی همه ی این مسافران باز است.

سرای خاتون قمصر

 سراي خاتون کاشان ويلاي شخصي آقاي مهندس رضايي جنب ميدان جشنواره قمصر كاشان واقع شده است. اين بنا توسط استاد سيد اكبر حلي و دستان توانمند هنرمندان كاشان، با سازه  مقاوم  فلز و بتون ساخته شده است. 

معماری خانه درون‌گراست. به فضای هشتی که وارد شوید باید تکلیف خودتان را روشن کنید که برای چه نیتی به این خانه آمده‌اید؛ اگر برای جلسه یا مراسمی دعوت شده‌اید باید وارد حوضخانه شوید، اگر میهمان هستید به شاه نشین وارد شوید، اگر از محارم باشید به اندرونی بروید و باز قسمت اندرونی خود دهلیزها و لایه‌های مختلفی دارد که هر کسی نمی‌تواند داخل شود. حال با کمی اندیشه می‌توان متوجه شد که این فضاها که به تفکیک طراحی شده‌اند می‌توانند آرامش خاصی به اعضای خانه بدهند.

سرای خاتون قمصر

در این بنای مقاوم و زیبا از سازه های مدرن، فولاد و بتن آرمه استفاده شده و ترکیبی از معماری های اصیل ایرانی، مناظر چشم نوازی در سقف، ایوان و اتاق ها ایجاد کرده است.

سر در سرداب این خانه به شیوه خانه تاریخی استاد ˈ پیرنیا ˈ ، به شیوه منحصر به فردی با ضخامت پوسته پیازی، گچبری شده است.

اطراف حوضخانه صفحه هایی وجود دارد که برای نشیمن استفاده می شود که در این میان صفحه شاه نشین در مقابل درب چوبی با گره درودگری و سقف مقرنس کاری شده در مرکز، جلوه زیبایی به محوطه زیرزمینی بخشیده است.

 هریک از اتاق های این خانه نیز با عنوان مشخصی طراحی شده است. اتاق موسیقی به شیوه عمارت عالی قاپوی اصفهان در سقف، تنگبری شده و اتاق آیینه با ظرافت خاصی از بنای ˈ شاه چراغ ˈ شیراز الگو برداری شده است. در سقف این اتاق، 12 دایره تعبیه شده که هر یک با 12 قطعه فیروزه و به تعداد حروف ابجد نام صاحب بنا تزیین شده است.

دو پیش بخاری در دو طبقه این بنا قرار گرفته که با طرح کلاه سربازان صفوی طراحی شده و با گچبری هایی به سبک قاجاری کاشانی زینت داده شده است.


درب های این سرا و ورودی آن به سبک سنتی دارای کلون و هشتی بوده، در نماسازی از کاهگل و نقاشی اصیل ایرانی و در تزیینات نیز مقرنس کاری، گره سازی، رسمی بندی و سبک های معماری دوره های مختلف ایرانی و اسلامی به کار رفته است.

سرای خاتون قمصر

سرای خاتون قمصر کاشان موزه و نمایشگاهی از معماری اصیل ایرانی، بوده و حاصل زحمت و تجربه ارزشمند استادان خبره معماری است. در این خانه ۲۰۰نوع هنر به‌كار رفته و هنرمندانی چون استاد بنی علی با هنر آینه كاری‌اش، استاد مطیفی فرد با هنر گچ‌بری، استاد شبانی در هنر نقاشی، استاد ارس با هنر لایه چینی و استاد شعبانی در هنر كاشی‌كاری در سرای خاتون هنرنمایی كرده‌اند و هر كدام چندین نفر زیرمجموعه نیز داشته‌اند. این گروه همگی زیر نظر استاد حلی – از معماران برجسته و به حقیقت از سرمایه‌های كاشان و ایران – نقشی بزرگ خلق كردند و اثری ماندگار از خود به‌جای گذاشتند چرا كه این جمع در این خانه نه به‌عنوان استادانی مزدبگیر، بلكه با یك حس درونی و عشق و علاقه‌ای وصف‌ناپذیر نقش آفریدند و این حال دل آنهاست كه مخاطب را با دیدن این اثر، واله و شیدا می‌كند.

سرای خاتون قمصر

سرای خاتون قمصر

 

Read 939 times