مسجد جامع هفتشويه اصفهان

مسجد هفت‌شویه از دیدنی های اصفهان و مساجد محور شرق و در 15 کیلومتری  اصفهان است. این مسجد در دوره سلجوقیان بنا شده و در قرن هشتم با تزیینات گچی آراسته شده‌است. سال‌هاست که گنبد این مسجد دوایوانه فروریخته و دیوارهای ایوانهایش از هم گسیخته شده‌است. در این میان محراب بلند و نفیس گچبری شده در زیر گنبد تا 80 درصد سالم باقی‌مانده که اثری ارزشمند و نفیس از نوع تزیینات گچبری به شمار می‌رود.

 مسجد جامع هفتشويه اصفهان

اساس مسجد با خشت ساخته شده و از آجر به صورت ساده و تزييني در نماي خارجي استفاده شده است. نقشه بناي مسجد به صورت دو ايوانه بوده و در پشت ايوان جنوبي آن، گنبدخانه‌اي به ابعاد 20/9×55/9 متر قرار داشته است. در گوشه جنوب باختري مسجد، سكويي هشت ضلعي به قطر 65/4 متر ديده مي ‌شود كه مربوط به مناره سلجوقي مسجد است. در ميان بقاياي اين مسجد، محراب زيباي گچ بري شده‌اي برجاي مانده كه به نظر مي ‌رسد از آثار دوره ايلخاني باشد. اين محراب، با تزيينات گل و بوته و كتيبه‌هاي قرآني به خط كوفي و بنايي مزين شده است.

دریغا که از این مسجد کم نظیر جز ویرانه ­ای باقی نمانده و از مکانی که روزی صوت زیبای اذان و الحان خوش مومنین طنین انداز ملکوت می­شده، اکنون آوای شوم زاغ و زغن به گوش می­رسد. امروزه از آن همه در و دیوار پُر تزیین و آن گنبدهای سترگ، جز تلی از خشت خام و خاک باقی نیست. با این همه دُرج فروزانی در این ویرانه باقیست که چشم گردشگران تور اصفهان را مسحور عظمت و ظرافت خود کرده و به تحسین و تعجب وامی­دارد. جای بسی خرسندیست که بخش عمده ­ای از محراب بسیار نفیس مسجد پابرجاست. اما افسوس که این اثر هنری به غایت ارزنده و ذیقیمت، حتی از سایبانی کم مقدار و ساده بی­ بهره مانده است.

 مسجد جامع هفتشويه اصفهان

مسجد هفتشویه در حدود پنجاه سال پیش با دیواری جهت حفاظت محصور شده اما گویا این دیوار نتوانسته حریم معنوی این مسجد را از دست از خدا بی‌خبران حراست کند. اهالی روستای هفت‌شویه از بساط فسق و فجور و رخدادهای تلخی که در ویرانه‌های محصور  شده در این دیوار بسته روی می‌دهد به تنگ آمده‌اند. افراد ناشناس که گاهی به بهانه عکاسی و یا بازدید وارد این مسجد می‌شوند، نه تنها موجب تهدید هرچه بیشتر این بنای تاریخی شده‌اند بلکه حریم معنوی خانه خدا را شکسته‌اند. محلی‌ها از آنچه که در خانه خدا رخ می‌دهد ابراز نگرانی می‌کنند و از سازمان میراث فرهنگی خواسته‌اند تا تکلیف این اثر تاریخی را با ایجاد طرح و عملیات مرمت روشن کند.

اين بنا به شماره 430 به ثبت تاريخي رسيده است.

 مسجد جامع هفتشويه اصفهان

 

 

Read 740 times