کلیسای نرسس اصفهان

کلیسای نرسس اصفهان

کلیسای نرسس مقدس یکی از دیدنی های اصفهان است که در محلهٔ کوچر در1666م بنا شده است. این بنا مربوط به سده ۱۷ میلادی (یازدهم قمری) است و طبق کتیبه‌های موجود روی نگی در سمت راست محراب، در سال در سال ۱۶۶۱ میلادی ساخته شده است. در اصل این کلیسا به یادبود آوتیک دیلانیان، سازنده این بنا بوده است، اما با اهدای اشیای منسوب به نرسس مقدس، تغییر نام یافت. ظاهر امروزی این کلیسا با آنچه در ابتدا بوده، بسیار متفاوت است، زیرا طی قرن‌ها بارها باز سازی و مرمت شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پلان کلیسا مستطیل شکل در جهت شرقی ـ غربی است. بنا دو گنبد دارد که گنبد غربی قوسی شکل و فاقد نورگیر اما گنبد مرکزی بزرگ تر و دارای هشت نورگیر است. محراب کلیسا با دو اتاقک چهارگوش در دو طرف آن در قسمت شـرقـی بـنا واقـع شـده. مـصـالـح بـه کـار رفـتـه در ساختمان عبارت اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده و فاقد نقاشی است. برج ناقوس در قسمت جنوب غربی ساختمان و بر روی سقف آن قرار گرفته و در1889م بنا شده. دیوارهای خارجی کلیسا با نمای آجری دارای قاب بندی هایی زیباست و در آن از پنجره هایی به سبک ایرانی استفاده شده. ورودی های جنوبی آن نیز دارای قاب سنگی با حجاری ای زیباست که در آنها از نقش صلیب هم استفاده شده است.

بی پیرایگی دیوارهای داخلی و فقدان تزیینات (فضای داخلی بسیار ساده رنگ شده است) کلیسای سورپ نورسس را در مقایسه با کلیساهای جلفا به فضایی منحصراً ساده و موقر تبدیل کرده است. در سفر با تور اصفهان از این بنا دیدن خواهید کرد.

کلیسای نرسس اصفهان

کلیسای نرسس اصفهان

 

Read 761 times