پل چوم اصفهان

پل چوم اصفهان

پل چوم یکی از دیدنی های اصفهان است که در شش كیلومترى شرق پل شهرستان واقع در محل ایاب و ذهاب قوافل مى‌باشد. این پل که نمایی همانند پل تاریخی شهرستان دارد، بر بنیانی کهن‌تر از دوره صفوی ساخته شده اما ساختار امروزی آن یادگار دوره صفوی است . این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۱۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل چوم که در تور اصفهان می بینید، در کنار روستای چومه، با مصالحی از سنگ، آجر، ملات و ساروج ساخته شده و در یک کیلومتری جاده اصفهان–دشتی، در ابتدای دشت «کرارج-‌براآن» در نزدیکی روستای «اشکاوند» و در کنار روستای «قلعه‌چوم»، پلی تاریخی به نام «چوم» بر بستر زاینده رود آرمیده است. برای شناخت بهتر موقعیت این پل تاریخی شایسته است که نگاهی کوتاه به ریشه‌یابی نام پل‌ چوم و روستای قلعه چوم داشته باشیم: استاد محمد مهریار، در «فرهنگ جامع نام‌ها و آبادی‌های کهن اصفهان»، واژه چوم را دگرش یافته «گوم» یا «کوم» به معنی قنات یا آبی که از قنات به دست می‌آید، می‌داند و یادآور می‌شود که نام روستاهای دیگر ایران همچون چومان (در بانه و پیران‌شهر) و چومه (در خرم‌شهر) نیز با این واژه هم‌ریشه است.

گرچه، پل چوم پس از ویرانی گسترده در سال 1348 خورشیدی، توسط استاد حسین معماریان و به هزینه اداره باستان‌شناسی مورد مرمت اساسی قرار گرفت و سرانجام در تاریخ 23/6/1382 به شماره 10211 در فهرست آثار تاریخی ملی به ثبت رسید اما در صورت ادامه بی‌توجهی‌ها و استفاده نادرست، پل تاریخی چوم نیز با سرنوشت قلعه‌چوم رو‌به‌رو خواهد شد. از این روی پیشنهاد می‌شود که از این پس، رفت و آمد خودروهای سنگین روی پل ممنوع شود و پل تنها جهت دسترسی محلی مورد استفاده قرار گیرد.

پل چوم اصفهان

پل چوم اصفهان

 

Read 721 times