کاروانسرای مهیار اصفهان

کاروانسرای مهیار اصفهان

یکی از دیدنی های اصفهان که در دوره صفوی درزمان حکومت شاه اسماعیل اول ( 907-930 هجری ) احداث شده است و از بناهای تاریخی موردعلاقه گردشگران تور اصفهان است، کاروانسرای مهیار می باشد. این کاروانسرا هفت هزار متر مربع مساحت دارد و در 52 کیلومتری جنوب اصفهان در مسیر راه اصفهان به شهرضا در روستای مهیار قرار دارد و در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۳۲۱ با شمارهٔ ثبت ۳۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در این کاروانسرا که از مهمترین جاهای دیدنی اصفهان است، دو راه متقارن با دو ردیف حجره در مقابل هم که مشاغل مختلف را در خود جای می داده، وجود داشته است. در انتهای بازارچه سمت راست ورودی قهوه خانه و نانوایی جای داشته . در اطراف این کاروانسرا از برج حفاظتی خبری نیست . عمارت جلوخان به گونه ای میدان پیش رویش را گویی به آغوش کشیده . نیم گنبد مقرنس با آجرهای لعاب دار رنگی تزیین شده . بر روی ستونهای جلودار حد فاصل دروازه ورودی و صفه های بالا و پایین قاب بندی ها و تزیینات گوناگون جلوه گری می کند .

کاروانسرای مهیار اصفهان


جلو کاروانسرای مزبور بازار، مسجد، قهوه خانه و نانوایی ساخته شده است. این مشخصات در کمتر کاروانسرایی دیده می شود. کاروانسرا مستطیل شکل به ابعاد 82*89 متر و به شکل چهار ایوانی بنا شده است. حیاط مرکزی بنا نیز به شکل مستطیل،با ابعاد حدود38*48 متر است. جمعاً سی اتاق در اطراف حیاط بنا شده که هر یک از اتاق ها دارای ایوانی در قسمت ورودی است. اتاق ها مساوی است و هر یک پنج متر طول و چهار متر عرض دارد.

وسعت کاروانسرا و وجود بازاری در کنار آن دلیل بر این است که کاروانیان به هنگام سفر در آن اجتماع کرده چند روزی می ماندند و در آن مدت توشه و سایر نیازهای مسافرت را مهیا می کردند. بازار مزبور با مهارت مخصوصی با کاروانسرا ارتباط پیدا می کرد و در داخل آن رواقهایی ساخته شده بود که در عقب آن دکانها قرار داشتند و در یک طرف به دکان نانوایی و یک قهوه خانه و در طرف دیگر به یک مسجد منتهی می گردیدند.

در این مسجد حوض و فواره ای نیز وجود داشت.کاروانسرا فاقد حمام بود، اما یک حمام عمومی خارج از آن به وسیله ی مردم محل ساخته شده بود. سردر کاروانسرا در عقب رفتگی وسیعی نسبت به حصار بنا ساخته شده است.در نمای سردر زینتهایی از کاشی تراشیده دیده می شود.  در سالهای اخیر این کاروانسرا به ندامتگاه تبدیل شده بوده و اکنون این اثر تاریخی بر اثر عوامل طبیعی درحال تخریب شدن می باشد که جا دارد مسئولین مربوطه اقدامات اساسی جهت مرمت و احیاء دوباره آن اقدام نمایند.

کاروانسرای مهیار اصفهان

 

 

Read 1000 times