مسجد رکن الملک اصفهان

مسجد رکن الملک اصفهان

یکی از مساجد معروف اصفهان که متعلق به سدهٔ ۱۳ ه. ق. می باشد و در تور اصفهان می بینید، مسجد رکن الملک است. این مسجد که از دیدنی های اصفهان است، توسط حاج میرزا سلیمان خان رکن الملک شیرازی در ابتدای محله تخت فولاد اصفهان ساخته شده است. این اثر نفیس و جالب که در ابتدای تخت فولاد واقع شده است از است. ناي مسجد متشکل از مسجد و مدرسه است. مسجد شامل دو قسمت است، قسمت اول اين مسجد شامل گنبدخانه، شبستان، صحن مرکزي و ايوان است و قسمت ديگر آن شامل صحن کوچکي است که در کنار آن آب انباري واقع شده و سردر ورودي مسجد، که به اين قسمت وصل مي شود، در کنار خيابان فيض واقع شده است. آرامگاه باني مسجد در اتاق بين صحن کوچک و مسجد قرار گرفته است. بخش‌هاي مختلف بنا با کاشي ‌هاي خشتي و کتيبه‌هاي متعددي تزيين و نماسازي شده و گنبد بنا نيز داراي پوشش کاشي است. کتيبه‌هاي مسجد داراي تاريخ‌هاي 1319 تا 1325 هـ . ق هستند.

مسجد رکن الملک اصفهان

کتیبه سردر مسجد و مدرسه که به وسیله محمد تقی فرزند محمد ابراهیم اصفهانی نوشته شده با خط ثلث بر زمینه کاشی خشت لاجوردی آیات قرآنی را کتابت کرده است. بر هلال سردر اشعاری با خط نستعلیق سفید بر زمینه کاشی خشت لاجوردی رنگ نوشته شده است. این سردر به حیاط کوچکی متصل می شود که آب انبار معروف مسجد در این قسمت قرار دارد. لوح سنگی که بر دیوار آب انبار نصب شده با خط نستعلیق برجسته بر سنگ مرمر، طی اشعاری ماده تاریخ ساخت آب انبار را که سال ۱۳۲۵ هجری قمری است بیان می دارد.
در طرفین در ورودی مسجد در کنار اتاقی که آرامگاه او در آن قرار دارد دو تصویر رکن الملک بر کاشی نقش شده است.

مسجد رکن الملک اصفهان

مسجد رکن الملک شبستان مسقف زيبايی دارد بر کتيبه اين شبستان علاوه بر آيات قرآن که به خط ثلث سفيد بر زمينه کاشی لاجوردی رنگ نوشته شده اشعاری نيز با خط نستعليق سفيد بر زمينه کاشی لاجوردی به چشم می خورد که تاريخ آن ۱۳۱۸ و سراينده آن اشعار اديب است. در داخل آرامگاه رکن الملک که کاشی کاری آن در حدود ۵۰ سال پيش انجام شده است اشعاری به خط نستعليق سفيد بر زمينه کاشی لاجوردی رنگ نوشته شده است که اثر طبع رکن الملک است. تاريخ اين کتيبه ۱۳۲۸ هجری شمسی است.

از جمله افراد مهم مدفون در این مسجدسلیمان خان رکن الملک، شیخ اسماعیل کلباسی، شیخ فخرالدین کلباسی و صدرالدین کلباسی هستند.

مسجد رکن الملک اصفهان به لحاظ در بر داشتن نمونه های بديع و جالب معماری دوران قاجار و همچنين وجود خط ثلث و نستعليق متعلق به استادان آن روزگار از اهميت ويژه ای برخوردار است. علاوه بر آن اين مسجد و مدرسه بيانگر علاقه و دلبستگی برخی از دولتمردان دوران قاجار به علم و دانش و شعر و ادب است. مسجد رکن الملک در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

مسجد رکن الملک اصفهان

مسجد رکن الملک اصفهان

 

 

 

Read 825 times