غار قهرمان خمینی شهر

غار قهرمان خمینی شهر

غار قهرمان یکی از دیدنی های اصفهان است که موردتوجه گردشگران تور اصفهان می باشد. غاری منحصر بفرد و تاریخی و تنها غار مهرپرستی در اصفهان است که در منطقه لادر واقع شده و مورد استفاده ساکنان اولیه این دیار بوده است. این غار که در بین عوام به نام «آشیانه عقاب» نیز معروف است و در 12 کیلومتری غرب اصفهان در نزدیکی شهرستان خمینی شهر بر سینه کوه سنگی کم ارتفاعی قرار دارد، علاوه بر محل سکونت و تامین امنیت، مرکزی برای انجام مراسم مذهبی به شمار رفته و به عنوان مکانی مقدس جهت برگزاری آیین مهر مورد استفاده قرار می گرفت.

غار قهرمان اصفهان 10 متر ارتفاع و 5 متر عرض دارد و به سمت غرب قرار گرفته است. پس از ورود از دهانه محوطه داخلی غار وجود دارد که بقایای دیوار سنگی در اطراف آن دیده می‌شود. در پشت دیواره‌های سنگی، آب‌انباری به ابعاد 97×230 سانتی‌متر و عمق 2 متر در کف غار ایجاد شده که با چند لایه ساروج، بسیار تمیز اندودکاری شده و امروزه نیز می‌توان از آن استفاده نمود. در سمت راست آب انبار اتاقی قرار دارد که 5 متر طول و 4/2 متر عرض دارد و تقریباً به حالت نیمه استوانه است. در انتهای اتاق، سکوی باریکی به ارتفاع 35 سانتی‌متر و عرض 20 سانتی‌متر تعبیه شده که احتمال می‌رود تاقچه بوده باشد.

در گوشه بدنه چپ انتهای غار در بالای صخره، حفره طبیعی کوچکی دیده می‌شود که مقابل آن با دیواری گرفته شده و برای دسترسی به حفره باید از روی دیوار آب انبار با یک صعود اریب خود را به آن رسانید. بر لبه راست دهانه غار بخش دیگری از غار قرار دارد که با دیگر ساختمان‌های آن تفاوت دارد و برای رسیدن به آن باید از یک دیواره خطرناک سنگی بالا رفت. اندازه تالار سنگی 5/5×10/4 متر و اتاق‌های دیگر 2/25×2/56 و 1/50×1/64 متر وسعت دارند.

سفال هایی از دوران مختلف در کف و اطراف این غار پراکنده بود.  برخی از سفال ها چرخ ساز و خشن بودند و مربوط به ظرف های بزرگ می باشند رنگ خمیره آن ها زرد نخودی با پوشش یا لعاب روشن می باشد.(شبیه آتشگاه) دو تکه سفال با تزیینات به صورت باند های افقی به شکل برجسته تردیدی ایجاد نمی کند که این غار در اواخر دوران اشکانی و اوایل ساسانی استفاده شده است. دسته کوزه چرخ ساز با شاموت مواد کانی به رنگ نخودی نیز از جمله آثار یافته شده در این مکان است.

نکته جالب در این غار وجود دو روزنه در گوشه اتاق بزرگ‌تر است که برای دیده‌بانی گشوده شده و غارنشینان از راه آن تا مسافت بسیار دوری را می‌دیده‌اند. در خصوص کارکرد این غار نظرات مختلفی ابراز شده است. شاید این غار به عنوان پناهگاه در مواقع خطر و تهاجم مورد استفاده بوده یا به گفته مسعودی محل عبادت صوفیان و یا محل پیروان آیین مهرپرستی بوده است.

غار قهرمان خمینی شهر

 

 

 

Read 745 times