قلعه عاشوراگاه نایین (محمدیه)

قلعه عاشوراگاه نایین

اگه با تور اصفهان به شهر محمدیه اصفهان بروید، به محض ورود به این شهر نخستین بنایی که به چشم می‌خورد قلعه آشورگاه است. قدمت این قلعه که از دیدنی های اصفهان است، را به دورهٔ پیش از اسلام تخمین می زنند. این قلعه از معروفترین بناهای نایین است که بالای کوهی مشرف بر محله زیبای محمدیه قرارگرفته است که بر بالای تپه‌ای بلند بصورت دژ مستحکمی جهت دفاع از منطقه و شهر ساخته ‌شده است. بنا بر موقعیت سوق‌الجیشی این قلعه احتمالا از آن به عنوان دژی دفاعی استفاده می‌شده‌است.  بر سر تپه ای است سنگی و دارای ۶ برج. این قلعه به صورت چند ضلعی و چندین نیم برج ساخته شده. بلندی هر برج از دوازده رگه چینه است دوره خارجی یکی از برج ها شانزده متراست. دیوار قلعه ممزوج از خشت و چینه است. اندازه خشت‌ها ۲۸*۲۸*۷ است. به قلعه محمدیه نایین، قلعه عاشورگاه یا عاشوراگاه نیز گفته می‌شود.

قلعه عاشوراگاه نایین

یکی ازمکانهای تاریخی توریستی محوطه زیبا ومجموعه کارگاههای عبا بافی و قلعه تاریخی محمدیه بوده که ترکیبی خاص جهت جذب گردشگران ایجاد نموده است قلعه تاریخی محمدیه بر بالای تپه ای بلند به صورت چند ضلعی وچندین نیم برج ودیوارهای بلند دژ مستحکمی جهت دفاع از منطقه وشهر محسوب می شده است. كارگاههاي عبابافي محمديه نايين در فاصله بسيار اندكي از اين قلعه قرار دارند. وجود کارگاههای عبا بافی محمدیه در مجاور این قلعه زیبایی آنرا دو چندان نمود است.

راهزنان فرهنگ، بارها به این قلعه دستبرد زده و اشیاء عتیقه فراوانی از آن به یغما برده‌اند، از این رو در قلعه فعلاً بسته‌است. با این همه، شکوه این قلعه چندان است که تماشای آن از جای‌جای محله محمدیه روح را بر می‌انگیزد. هرچند در زمان حاضر از اين قلعه اصلا محافظت نميشود و روز به روز بيشتر تخريب ميگردد، اما همچنان از لابلاي آثار ديوارها و اتاقك هاي آن ميتوان شكوه گذشته آن را احساس كرد. متاسفانه مدت‌هاست که عوامل طبیعی باعث فرسایس شدید در این بنای تاریخی شده است و همچنان این تخریب آرام ادامه دارد.

قلعه عاشوراگاه نایین

قلعه عاشوراگاه نایین

قلعه عاشوراگاه نایین

 

 

 

Read 878 times