آشنایی با حمام های قدیمی شهرضا

حمام های قدیمی شهرضا

در شهرستان شهرضا حمام های بسیاری وجود دارد که اگر با تور اصفهان سفر کردید، دیدنشان را از دست ندهید. معماری حمام های قدیمی شهرستان شهرضا از دوران صفویه است. سابقاً در همه جای ایران حمام عمومی وجود داشت و اهالی محل اقلاً هفته‌ای یک بار به منظور نظافت به حمام می‌رفتند . با این تفاوت که مردان قبل از طلوع آفتاب تا ساعت هشت صبح حمام می‌گرفتند و از آن ساعت تا ظهر و حتی چند ساعت بعد از ظهر حمام در اختیار زنان بود. 

حمام های قدیمی شهرضا

حمام‌های قدیم معمولاً چند متر از سطح کوچه و بازار پایینتر بود ؛ چون اگر غیر از این می‌بود آب به خزانه سوار نمی‌شد. از نکات فنی و هنری حمام می توان از چگونگی شبکه آبرسانی به خزینه ، گرمخانه ، سربینه ، حوضها ، حوضچه ها و فواره های متعدد آنها ، نحوه گرم کردن هوای داخل حمام ،چگونگی آب بندی مخازن آب و گرم کردن آب ، ارتفاع کم و باریک و طولانی بودن راهروها ، هشتی های میانی و سردرها ، تناسبات فضایی ورودیها و خروجیها ، ارتفاع زیاد رختکن ، گود بودن حمام ، بهره گیری از آب قنات ، نگهداشتن حرارت ، ضدزلزله بودن و کاهش ارتعاشات لرزشی در اثر قرارگیری در درون زمین ، که بدون آنها کارکرد حمام ممکن نمی شد نام برد.

حمام های قدیمی شهرضا

کاشیهای معرق ، هفت رنگ و کاشیهای خشتی ، با تصویر انسانی از زیباییهای از ویژگی حمامهای شهرضا می باشد. یکی از حمام های قدیمی شهرستان شهرضا که به ثبت ملی رسیده است و از دیدنی های اصفهان است، حمام روستای امین آباد می باشد. حمام امین آباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، دهستان اسفرجان، روستای امین آباد، خیابان طالقانی، ورودی محله قدیم روستا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مصالح حمام:

  • سنگ مرمر: ستون های حمام و کفبوش و لبه حوضها
  • کاشی : ازاره ها ,حوضها وسکوها
  • اجر : دیواره حمام و سقف
  • سنگ لاشه : بایه های حمام
  • تنبوشه : لوله های سفالی مخصوص سیستم آبرسانی حمام
  • ساروج : خزینه ,تزیئنات سقف حمام , بوشش داخلی حوضها (ترکیب ساروج : آهک ,خاک رس ,خاکستر ,لوئی نی مرداب , سفیده تخم مرغ یا شیر که این دو ماده پروتوئینی باعث چسبندگی میشود.

حمام های قدیمی شهرضا

حمام های قدیمی شهرضا

 

Read 803 times