کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم یکی از کلیساهای نسبتاً بزرگ شهر اصفهان است. این کلیسا بسیار نزدیک به کلیسای هاکوپ و کلیسای مریم مقدس و در شمال این دو کلیسا قراردارد. این کلیسا در خیابان شرقی، میدان بزرگ جلفا واقع شده است و به نام زادگاه حضرت عیسی مسیح بیت اللحم یا اورشلیم نامگذاری شده است. کليسای بیت الحم در دوره سلطنت شاه عباس کبير صفوي توسط بازرگاني مسيحي به نام «خواجه پطرس» ساخته شده و تاريخ ساخت آن ۱۰۳۶ ق (۱۶۲۷ م) است و در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اگر با تور اصفهان سفر کردید، حتما از این کلیسا دیدن کنید.

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم مقدس یا کلیسای بِدقِهِم مقدس که از دیدنی های اصفهان به شمار می رود، داراي دو انجيل خطي قديمي بر پوست نوشته شده است که يکي بزرگ و تاريخ ۶۲۵ ارمني برابر با ۱۱۶۷ م را دارد و ديگري کوچک بوده و در سال ۶۳۵ ارمني مطابق با ۱۱۸۷ م تحرير شده است.

داخل این کلیسا تزیینات زیبایی اعم از تابلو نقاشی زندگانی حضرت مسیح و نقاشی های دیگر وجود دارد. کلیسای بدقِهم را می­توان هم از نظر نقاشی­های زیبای داخلی و هم از نظر نمای خارجی باشکوهترین کلیسای اصفهان دانست. سقف آن مذهّب و گنبد جالب آن تماشایی است. سردر کلیسا کتیبه ای دارد که سال ۱۶۲۷ میلادی برابر با ۱۰۳۶ هجری را نشان می دهد. تزیینات طلا کاری کلیسای بیت اللحم بسیار زیبا و جالب توجه است.

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بدخهم دارای ساختمانی مرتفع و با شکوه است و صاحب بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان میباشد.  گنبد این کلیسا دو لایه است که تمامی سطح داخلی آن با آب طلا تزئین شده است. گنبد با چهار قوس به چهار ستون بزرگ متصل به دیوارهای شمالی و جنوبی بنا تکیه کرده است. در سمت غربی کلیسا و در قسمت جلوی ورودی اصلی ایوانی دو طبقه قرار دارد و در بالای آن ناقوس خانه­ ی کلیسا، که در سال ۱۸۹۷ میلادی بنا شده، قرار گرفته است.

پلان کلیسا از نوع تالارهای گنبد دار مستطیل شکل است که در جهت شرقی-غربی قرار گرفته و دارای گنبدی دوجداره با هشت نورگیر در قسمت پایین گنبد است. بنا هیچ گونه تزیین خارجی ندارد و ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ و قطر آن ۱۱ متر است.

مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت­ اند از خشت و آجر. دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده ­اند و بر روی تمامی آنها نقاشی­ هایی با موضوعاتی برگرفته از کتاب مقدس نقش بسته است. در قسمت پایین دیوارها نیز از کاشی های لعابدار به رنگ­های نیلی و آبی برای تزیین استفاده شده است. کتابی به نام «نگارنامه و راهنمای کلیسای بیت لحم جلفای اصفهان» درباره این کلیسا به چاپ رسیده‌است.

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم اصفهان

کلیسای بیت لحم اصفهان

 

 

 

Read 940 times