سقاخانه عزیزالله اصفهان

سقاخانه عزیزالله اصفهان

سقاخانه "عزیز الله"در میان چهارسوق بازار روبروی ورودی مسجد جامع اصفهان واقع شده است. سنگاب های این اثر بدیع اسلامی در دوره شاه سلیمان صفوی طی سال‌های ۱۶۶۶ تا ۱۶۹۴ توسط فرد خیری به نام عزیزالله نصب شده است، که اکنون سنگاب ها به ضلع شرقی مسجد جامع (شبستان عمر) منتقل شده و بدون محافظت خاصی در زیر آفتاب و باران ،درمعرض نابودی قرار دارد. در سفر با تور اصفهان، از این مکان که از دیدنی های اصفهان به شمار می رود، دیدن کنید. 

سقاخانه عزیزالله اصفهان

سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی اطلاق می‌شد که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه درست می‌کردند. سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بودند که آب آشامیدنی در آنها ریخته می‌شد و پیاله‌هایی با زنجیر به به آنها بسته می‌شد. یکی از معروف ترین سقاخانه های ایران، سقاخانه عزیزالله در اصفهان است. این سقاخانه تا پايان نيمه اول قرن چهارده هجري در ميان چهار سوي بازار رو به روي در بزرگ ورودي مسجد جامع وجود داشته كه پس از ويراني بازار سنگاب سقاخانه در گوشه‌اي از مسجد علي نگهداري شده و اكنون از خود سقاخانه اثري به جا نمانده است.

متن کتیبه این سنگاب، به خط نستعلیق برجسته از این قرار است: "نظام داد عزیز این بنای عالی را/ به عهد خسرو اقلیم دین سلیمان شاه (سقی الله ثراه و جعل الجنه مأویه)/ ز بهر خیر تراشید سنگ آب زلال /که بر یزید توان کرد لعن خاطرخواه / رقم زد از پی تاریخ خامه مسعود / سبــــیل باد سقاخانه عزیــــــز الله."

سقاخانه عزیزالله اصفهان

 

 

 

Read 940 times