تالار تیموری اصفهان

تالار تیموری اصفهان

تالار تیموری یکی دیگر از دیدنی های اصفهان است که مورد توجه گردشگران تور اصفهان می باشد. ساختمان این تالار در بردارنده چند دوره از معماری اسلامی است و هم اکنون در اختيار موزه تاريخ طبيعی اصفهان است. تالار تیموری در جنوب خیابان استانداری و در مجموعه دولتخانه واقع شده است. وقتی تیمور به اصفهان حمله کرد از آب و هوای اصفهان خوشش آمد و کاخ هایی ساخت تا مدتی آنجا بماند. تالار تیموری یکی از آنهاست. این بنا که طی سالیان متمادی شکل و کاربرد اصلی خود را از دست داده است، هنوز هم به نام تالار تیموری نامیده می شود.

تالار تیموری اصفهان

بنای تالار تیموری دارای دو اتاق بزرگ می باشد که جلو آن را ایوانی بزرگ و مرتفع فرا گرفته و در اطراف آن چندین اتاق تو دو تو و متصل به هم ساخته شده است. این اتاق ها و ایوان های اطراف که امروزه جلو ایوان جنوبی آن بسته شده، دارای سقف های مقرنس آجری بوده که با سنگ های لاجورد و طلائی رنگ مزین شده و در قسمت های بالا نیز گچ بری هایی دیده می شود که آثاری از آن هنوز دیده می شود و همچنین دارای پنجره هایی با گچ بری های بسیار ریز و زیباست.

تالار تیموری اصفهان

این عمارت با تزئینات بسیار جالب آن که از نوع قطار بندی های گچی است، سنگاب بسیار نفیسی دارد که با خط نستعلیق برجسته و زیبا؛ اشعاری با تاریخ ۱۰۵۶ هجری قمری بر بدنه آن نوشته شده است. در حال حاضر اين عمارت دارای سالن وسيعی است که جلوی آن ايوان بزرگ و مرتفعی قرار دارد چند اتاق نيز متصل به يکديگرند که تزئينات آنها هم بسيار ديدنی و جالب هستند. در دوره قاجار تالار تيموری تعمير شد و در عداد ساختمان های ديوانی در آمد و مورد استفاده قرار گرفت. در اوائل حکومت پهلوی تالار تيموری و ميدان چهار حوض محل لشکر و سربازان بود و در سال ۱۳۲۷ تعمير و به محل باشگاه افسران اختصاص يافت.

تالار تیموری اصفهان

 

 

 

Read 882 times