دالانکوه اصفهان

دالانکوه

رشته کوه دالان کوه، به صورت یک رشته موازی همراه با دیگر رشته کوههای زاگرس از جهت شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده و طول تقریبی آن ۶۰ کیلومتر و عرض متوسط آن ۷ کیلومتره، که در میانه های رشته کوه به صورت دو رشته دالان مانند و با زاویه ی تقریبی ۳۰ درجه در آمده.  بهترین زمان برای صعود به قله دالانکوه خرداد ماهه. حجم سنگین برف بر روی یال های دالانکوه همچنین درگیری با صخره برای صعود برج اصلی قله از مشکلات صعود زمستانه قله محسوب می شه.

دالانکوه

دالانکوه رشته کوهی ست از رشته کوههای زاگرس مرکزی، واقع در غرب استان اصفهان، با مساحت حدود 34 هزار هکتار در غرب پناهگاه حیات وحش قمیشلو و جنوب شرقی شهر داران که قله های متعدد و بلندی داره. ارتفاع بیشتر آن ها بالای ۳۰۰۰متره و بلند ترین قله آن به نام دالان به ارتفاع ۳۹۱۵ متره، که در ۹ کیلومتری جنوب غربی شهر داران قرار داره. این منطقه دارای سیمای کوهستانی بوده که از سال 1388 خورشیدی به عنوان «منطقه شکار ممنوع» و از سال 1389 خورشیدی به عنوان «منطقه حفاظت شده» مطرحه.

دالانکوه

گونه‌های شاخص جانوری این منطقه که از دیدنی های اصفهان به شماره میره، قوچ و میش، کل و بز، گورکن، کبک، تیهو، گرگ، کاکایی ارمنی، پرستوی دریایی، کشیم بزرگ، کشیم کوچک، باکلان، اردک سیاه کاکله. گونه شاخص گیاهی این منطقه عبارتند از کما، جاشیر، بادام وحشی، انواع گون، گزانگبین، موسیر، آنقوره و ریواس. 

دالانکوه

چل گاو یا چاله کاو دشتی پر از چشمه و مرغزار و گیاهان کوهستانی منطقه است که در بین دو رشته کوه در میانه ارتفاع دالانکوه قرار دارد که مکان گردشگری چل گاو همه ساله پانزده خرداد پذیرای جمع کثیر کوهنوردان و گردشگران تور اصفهان است . مسئولیت برگزاری و مدیریت این مراسم با روستای انالوجه است. در دامنه شمالی این رشته کوه بین شهر عسکران و دهستان دامنه و به فاصله اندکی از جاده، جان‌پناهی ساخته شده که می تواند جهت اقامت شبانه کوهنوردانی که از فواصل دور برای صعود به این قله می‌آیند مورد استفاده قرار گیرد.

دالانکوه

 

 

 

Read 820 times