منار زین الدین کاشان

منار زین الدین کاشان

منار زین الدین کاشان با ارتفاع 47 متری خود یکی از بلندترین منارهای شهر بوده به طوری که از دید هیچ مسافری که از دور به شهر نزدیک می شده، مخفی نمی مانده است. این بنای تاریخی در حدود قرن هفتم هجری قمری و به نقل قولی برگرفته از متون تاریخی، مربوط به قرن نهم می باشد، در اوایل قرن حاضر به دلیل جلوگیری از ریزش منار در حدود 20 متر از بالای آن تخریب و ارتفاع آن کاهش داده شد. این بنای تاریخی دوره ایلخانی در سال 1310 به شماره 118 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است. اگر با تور اصفهان سفر کردید از ای منار که از دیدنی های اصفهان است، بازدید کنید.

منار زین الدین در کاشان را خواجه زین‌الدین، برادر خواجه عماد‌الدین محمود ( توسعه دهنده مسجد میر عماد و بناهای میدان سنگ ) در دوره جهانشاه قراقوینلوی در نیمه دوم قرن نهم هجری قمری ساخت. در کنار این مناره خانقاهی نیز بنا کرد که امروزه چیزی از آن باقی نمانده است و به جای آن مسجدی احداث کرده‌اند. این منار آجری در زلزله نسبتا بزرگ کاشان در دوره زندیه آسیب دید و از حالت تعادل و ایستایی خارج و کمی خم شده است، بطوری که مستشرقین از آن به نام منار خمیده کاشان نیز یاد کرده اند.

مناره زین الدین در حال حاضر با نیمی از ارتفاع اولیه در خیابان ملا حبیب الله شریف ( دروازه اصفهان ) دیده می‌شود. در حوالی سال 1305 به دستور شهردار وقت کاشان و با پرداخت مبلغی معادل یک هزار تومان به معمار خبره‌ای به نام حاج حسینعلی، حدود 24 متر از ارتفاع این مناره تخریب شد. حال آنکه معمار سازنده اولیه مناره تعمدا آن را به صورت خمیده ساخته بود. در بعضی از قسمت‌های بدنه بیرونی مناره، با استفاده از کاشی‌های فیروزه‌ای، در محیط مناره نوار کمربند مانندی ساخته شده بود که تا بهار 1391 برجا بود. در این زمان دزدان با استفاده از داربست‌هایی که برای مرمت مناره نصب شده بود، این کاشی‌های فیروزه‌ای را به سرقت بردند.

منار زین الدین کاشان

 

 

 

Read 783 times