آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد در اصفهان

آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

آستان مقدس امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد یکی از اماکن مذهبی مورد علاقه گردشگران تور اصفهان است که دلهاي عاشق و مشتاقان زيادي را به سوي خود كشيده است. از راههاي بسيار دور و حتي كشورهاي خارجي جهت برآمدن حاجات و زيارت اين سلاله هاي پاك رسول الله(ص) به  اين بارگاه با عظمت عزيمت نموده و حاجت روا می گردند. بقعه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد در 30 کیلومتری شهر نطنز و 8 کیلومتری شهر بادرود، در استان اصفهان قرار دارد. 

آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

داراي 13 اتاق و 3 صحن بود. اتاق هاي آستان مقدس از كاه گل و آجر ختايي و خشتي ساخته شده است. حرم مطهر در صحن وسطي قرار دارد و داراي دو رواق است. صحن هاي حرم ، آجر فرش است. ساختمان حرم در صحن به مساحت 36000 متر مربع ایجاد و از این میزان حدود 13000 متر مربع زیربنای آن تنها با تغییرات کمی مطابق با طرح احداث گردیده است. در اطراف آن 400 باب زائر سرا احداث شده و زیر بنای ساختمان حرم مطهر 5000 متر مربع می باشد. این بنا که از دیدنی های اصفهان است، در 2 طبقه با 10 رواق و 4 سردرب ورودی ساخته شده است . ارتفاع گنبد 45 متر و قطر آن 23 متر می‌باشد و این بارگاه دارای دو گلدسته به ارتفاع 40 متر و قطر 3.5 متر است. نمای داخلی گنبد و بارگاه ملکوتی امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع) با مهارت بسیار و با طرز زیبا آینه کاری و گچ بری شده است که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و کاشی‌کاری انجام شده به سبک دوران صفویه و گورکانی و ... می‌باشد. نوشته شدن آیاتی از قرآن مجید بر کتیبه‌ها در اطراف ساختمان حرم مطهر نیز از دیگر تزئینات این بنا می‌باشد. کاشیکاری نمای داخل ایوان و سقف و نمای خارجی جنوب غربی این مجموعه یکی ازشاهکارهای برجسته بوده که در سال 1367 شمسی آغاز و در سال 1370 به اتمام رسیده است.

آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

وضعیت کنونی آستان:
جمع کل زیربنای مجموعه طرح در حدود 36000 متر مربع می باشد. از این میزان حدود 13000 متر مربع زیربنای آن تنها با تغییرات کمی مطابق با طرح احداث گردیده است. زيربناي ساختمان حرم مطهر و صحن هاي آن 5000 مترمربع مي باشد.اين بنادردوطبقه با10رواق و4سردرب ورودي ساخته شده است .
امكانات موجود:
زائر سرا - انبار ظروف - حمّام - نانوایی - سرویس های بهداشتی - انتظامات - دار الشفاء - کتابخانه - مخابرات - شهر بازی - بازار - فضای سبز - مجموعه فرهنگی - سوئیت - سفره خانه حضرتی - پارکینگ - کشتارگاه - مزرعه کشاورزی - مرغداری - چاه آب - برج کفتر خانه و کمپ گردشگری (در دست ساخت)

آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

در رابطه با نحوه ورود این دو بزرگوار از سلاله پیامبر اکرم (ص) به منطقه و نیز شهادت آنان چنین روایت شده است :"پس از قبول ولیعهدی اجباری از طرف امام رضا(ع) هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت در نزد مامون خلیفه عباسی ، عده ای متشکل از اصحاب و یاران حضرت از جمله حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد (علیهما السلام) از مدینه به قصد زیارت امام همام عازم طوس شدند که پس از ورود به ایران خبر شهادت مظلومانه امام هشتم توسط مامون و دستور این ملعون و جنایتکار مبنی بر به شهادت رساندن سادات هاشمی ، هر کدام از اصحاب و یاران حضرت به سویی رفته تا از گزند دشمنان از خدا بی خبر و نابکار در امان باشند .این دو بزرگوار که از داغ مرگ برادر خویش سوگوار بودند، پس از طی نمودن چندین شهر و روستا وارد کاشان شده و سپس به شهر بادرود (باد قدیم) آمدند.حاکم و مردم بادرود که از عاشقان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده و به سلاله آنان عشق می ورزیدند ، قریب به چهل شبانه روز از آن بزرگواران به نحو شایسته پذیرایی و مراقبت کردند.این دو بزرگوار پس از چهل شبانه روز با نیابت انتقام خون به نا حق ریخته امام رضا (ع) به اتفاق اصحاب و یاران ، راه کویر را در پیش گرفتند و به قصد عزیمت به شهر مشهد مقدس حرکت نمودند . هنوز مسافتی از کویر طی نشده بود که در جنگی نا برابر به دست سپاهیان مامون ملعون ، مظلومانه به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان توسط زنان خالد آبادی تشییع و به همت مردان منطقه در همان مکان جنگ تدفین گردید.

 آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

آرامگاه امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد

 

 

 

 

Read 775 times