مقبره 10 امامزاده در استان اصفهان

مقبره 10 امامزاده در اصفهان

اصفهان با دارا بودن صدها اثر تاریخی و طبیعی و طبیعت بکر خود، همه ساله پذیرای مسافران بسیاری است؛ که با تور اصفهان سفر می کنند. مسافرانی که خیلی از آنها، بیشتر از اصفهانی‌ها، دیدنی های اصفهان را می‌شناسند. برخی از گردشگران هم علاقه مند به مساجد و زیارتگاه های اصفهان هستند. در اینجا 10 زیارتگاه در اصفهان را برایتان نام برده ایم.

مقبره 10 امامزاده در اصفهان

  • بقعه امامزاده ابراهیم مربوط به دوره قاجار است و در ۳ کیلومتری جنوب غربی کاشان (فین) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ با شمارهٔ ثبت ۴۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • امامزاده احمد مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، خیابان نشاط، بازارچه حسن آباد، کوچه امامزاده احمد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • مسجدشعیا و امامزاده اسماعیل مربوط به دوره سلجوقیان است و در اصفهان، میدان امام علی، خیابان هاتف واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • امامزاده پنجه شاه از سده‌های نخست اسلامی محل زیارتی مهمی بوده است. این بنا از زمان‌های کهن از تحصن گاه‌های مطمئن بوده است و چنانچه مجرمی به این محل پناهنده می‌شد، هیچکس جرات نمی‌کرد او را به زور از این مکان بیرون بیاورد. تاریخ بنای این بنا به دوران سلجوقی باز می‌گردد، ولی بیشتر تزئینات داخل آن در دوران قاجار صورت گرفته است.
  • امامزاده جعفر در شهرستان اصفهان و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • امامزاده شاه زید مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، خیابان بزرگمهر، خیابان شاه زید واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۱۶ با شمارهٔ ثبت ۲۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • امامزاده شاه یلان در بازار کاشان و رو به قبله قرار دارد. روی دیوار امامزاده تاریخ ۹۰۴ هجری حک شده است. صندوقچه چوبی منبت کاری روی گور امامزاده دارای تاریخ ۹۵۱ هجری است. چون اطراف گور با کاشی‌های نفیس قدیمی تزئین شده است برای جلوگیری از دزدیده شدن آنها، اطراف گور را با لایه‌ای از آجر و گچ پوشانده‌اند.
  • امامزاده طاهر و منصور امامزاده‌ای است در کاشان. به باور اهالی محل نسب این دو تن به امام موسی کاظم می‌رسد، ولی در هیچ یکی از کتاب‌های معتبر نامی از طاهر و منصور به عنوان فرزندان امام هفتم یاد نشده است و همچنین به آمدن هیچ یک از هیجده پسر آن امام به کاشان اشاره‌ای نشده است.
  • امامزاده هارون ولایت مربوط به سدهٔ ۱۰ ه. ق. است و در اصفهان، متری قیام (سبزه میدان)، خیابان هارونیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۱۳ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
  • امامزاده میرنشانه محل دفن امامزاده حسن بن موسی بن جعفر است. این بنای تاریخی که در کاشان قرار دارد، دارای گنبد فیروزه‌ای مخروطی شکل است. دیوارهای داخلی آن با کاشی معرق زینت داده شده است.

مقبره 10 امامزاده در اصفهان

 

 

 

Read 764 times