غار کلهرود اصفهان

 غار کلهرود اصفهان

 

غار کلهرود یکی از غارهای غیر آهکی معروف استان اصفهان است که معروفیتش بیشتر به خاطر گلی بودن آن می باشد. این غار از جمله غارهای طبیعی بوده و در گذشته در یکی از تالارها آب وجود داشته و در حال حاضر خشک است. این غار از تالارهای مختلف تشکیل شده که با شیبی تند و پرتگاه مانند ادامه یافته و به همین دلیل کم‌نظیر و دیدنی به حساب می‌آید. اين غار در روستاي «کلهرود» در فاصله 85 کيلومتري شمال شهر اصفهان در دامنة کوه‌هاي کرکس قرار دارد و طول آن در حدود 3000 متر است. این غار در میان دره کم عمق و در ارتفاع کوتاهی از سطح رودخانه و در نزدیکی روستایی با همین نام واقع شده ست.

دیوارهای این غار پوشیده از سنگ های گل کلمی و کف آن پوشیده از چکیده‌های مخروطی دانه انگوری که مانند چکیده های تالار غار رود افشان است. طول غار کلهرود 3000 متر و عمق آن 50 متر است. از جمله کشفیات درون غار می‌توان به اشیاء و ابزار تاریخی، استخوان انسان یا جانور اشاره کرد. در مرکز تالار دوم میدان کوچکی قرار دارد که در آن چاله‌ای حفر شده و احتمال می رود برای برافروختن آتش کنده شده است. با تور اصفهان سفر کنید و از دیدنی های اصفهان بازدید کنید.

غار کلهرود اصفهان

 

ویژگی های غار کلهرود : می توان گفت این غار از دو قسمت تشکیل شده است یک قسمت شامل چند تالار بزرگ و قسمت دیگر که طول اصلی غار را تشکیل می دهد شعبه ی گلی این غار است که به مانند دهلیزی بلند امتداد یافته است. در ورودی غار با یک سه راهی مواجه می شویم؛ مسیر سمت چپ پس از کمی پیش روی به اتمام می رسد مسیر وسط مسیر اصلی غار است و با شیبی تند به تالار اول می رسد و مسیر سمت راست از طریق چاهی به تالار اول منتهی می شود. از روبه روی ورودی تالار اول وارد تالار دوم می شویم که تعداد زیادی استلاگمیت به مانند ستون های یک ساختمان در کف آن به چشم می خورد و بعد از آن وارد آخرین تالار غار می شویم که چاهی در حدود چهار متر در انتهای آن قرار گرفته است.

 

نشانی محل غار : از شهر مورچه خورت 2 کیلومتر به سمت تهران حرکت کرده در کنار پمپ بنزین مورچه خورت وارد جاده نطنز شده و پس از پیمودن 7.34 کیلومتر به ابتدای جاده کلهرود رسیده و با پشت سر گذاشتن 27 کیلومتر به روستای کلهرود رسیده. غار، واقع در کوه مجاور امام زاده کلهرود می باشد که در 1.6 کیلومتری روستا واقع شده است. فاصله دهانه ورودی غار تا امام زاده حدود 100 متر می باشد.

غار کلهرود اصفهان

 

Read 1801 times