غار شاه قنداب اصفهان، غاری مقدس

 غار شاه قنداب اصفهان

غار شاه‌قنداب در 57 کیلومتری جنوب شرقی شهرضا و 35 کیلومتری غرب رامشه واقع شده است. این غار در کوه شاه‌قنداب و در ارتفاع 2124 متری از سطح دریا قرار دارد و دارای یک دهانه است. طول کلی غار 439 متر و عمق غار 12 متر است. درون غار چشمه ای قرار دارد که آب آن قابل شرب نیست. بر سقف چشمه اشکال مختلف زیبایی همانند پوست ببر قرار دارد. غار آهکی شاه قنداب در رخ نمودهای دوره کرتاسه و اواخر دوره دوم زمین شناسی واقع شده است.

غار شاه قنداب اصفهان

«شاه‌قنداب» اصفهان براي بومي‌ها تبديل به يك غار مقدس شده بود و مردم محلي در باوري غيرواقعي تصور كرده بودند كه اين غار مراد آنها را برآورده مي‌كند، اما همین داستان‌ها باعث شده، نفس شاه‌قنداب بین زباله‌ها، موم شمع‌ها و پارچه‌ها و قفل‌های دخیل بسته شده، حبس شود. روز غار پاک بهانه‌ای شد تا غارنواردان گرد خرافات را از این غار، پاک و بومیان را نسبت به خرافات آگاه کنند. این غار از دیدنی های اصفهان به شمار می رود.

غار شاه قنداب اصفهان

بر اساس یکی از این باورها دو ستون سنگی مینه غار جایگاه عبور خضر نبی(ع)بوده، و یا بر اساس روایتی دیگر هر کس شبی را در این غار بیتوته کند به مراد دل رسیده و دعاهای وی مستجاب می‌شود. غار زيباي شاه قندآب يکي از غارهاي ديدني استان اصفهان به شمار مي‌آيد. تا دهانه غار ۳۰ دقیقه کوهپیمایی در شیبی نسبتا ملایم نیاز است. در درون این غار دو سنگ قندیل بسیار زیبا از سقف تا کف غار کشیده شده است.

غار شاه قنداب اصفهان

 

 

 

 

 

Read 965 times