مناره گلپایگان از دیدنی های اصفهان

 

 

 

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان با قدمتی حدود 900 سال در برابر عوامل طبیعی زلزله، باد، باران، سرما و گرما سرفراز برجای مانده‌است و از جمله بلندترین مناره‌های ایران می‌باشد. دو راه پله دارد که بصورت دورانی با 64 پله به بالای مناره می‌توان صعود کرد. این مناره از جمله دیدنی های اصفهان به شمار می رود.

مناره گلپایگان

مناره گلپایگان از زمان سلجوقیان است که ساختمان آن را احتمالا با ساختمان مسجد جامع و بازار چهارسوق همزمان می‌دانند، تا حدود چهل سال قبل، اطراف آن خرابه و چاله چوله بود که مردم گاهی از آنجا خاک می‌بردند و قطعه‌های ظروف سفالین شکسته نیز دیده می‌شد و آن محل را چاله‌های پامناره می‌گفتند. مناره شهر گلپایگان که از جاهای دیدنی اصفهان است، در زمره بلندترین مناره‌های قرن 5 هجری قمری است، منار گلپایگان دارای 2 در است و در درون آن پلکانی تعبیه شده‌است. قسمت‌های پائین و بالای مناره مرمت شده و دارای کتیبه آجری است که این کتیبه به خط کوفی نوشته شده و فاقد تاریخ می‌باشد و متن کتیبه آن از آیات کلام الله مجید است.

مناره گلپایگان

در محل منار گلپایگان جای خندقی هم بود که یک قسمت آن را برای زمین ورزش صاف کرده بودند ولی اکنون فقط چند متری اطراف مناره را حصار نموده‌اند، گفته می‌شود این مناره برای راهنمائی کاروانیان بوده و بالای آن چراغ نصب می‌کرده‌اند و در جنوبی چهارسوق از جلوی مناره شروع می‌شده‌است. در حال حاضر خیابان، گودتر از سطح پای مناره و بازار چهارسوق است، در داخل منار و بالای راه پله‌ها در میان اشعار و یادگاری‌های نوشته شده است.

مناره گلپایگان

2 شیر قبلا در محل پاشیرا نزدیک مقبره باباعبدالله در کنار جاده قافله و ابتدای کوچه حکومتی بودند، شیرهای سنگی را با تخته و گرده چوب و غلطک که بوسیله دو گاو نر کشیده می‌شد، تک تک به پای مناره منتقل کردند. از دو شیر سنگی امروز، یکی تنها شده و در زیر سایه مناره سلجوقی در فراق دوست بسر می‌برَد. یکی از شیرها چند سال قبل ربوده شد و الان تنها یک شیر در پای منار است.    

مناره گلپایگان                                                                                 

 

 

 

Read 706 times