مناره زیار اصفهان

مناره زیار اصفهان

از جاهای دیدنی اصفهان مناره زیار است. این منار تنها نمونه مناره‌های سه طبقه اصفهان است که تاکنون به حالت اصلی خود باقی مانده و در آن تصرف و مداخله‌ای نشده و خرابی کمتر در آن راه یافته است. این منار سلجوقی یک بنای آجری است که ساق آن تا ارتفاع سه متری هشت ضلعی و بقیه بدنه منار به صورت گرد بوده و بالاترین نقطه منار به صورت یک مکعب است که چنین شکلی تنها در این منار وجود دارد، این بنا بر روی یک سکوی هشت ضلعی بزرگ بنا شده و قطر بدنه منار در پایین در حدود چهار متر و در بالاترین نقطه حدود یک متر است.

مناره زیار اصفهان

این مناره در حدود 33 کیلومتری اصفهان، یک کیلومتری شرق روستای زیار و در 600 متری ساحل جنوبی بستر زاینده‌رود واقع شده است و روبه‌روی آن در شمال رودخانه، منظره مسجد و مناره برسیان نیز قابل مشاهده است. زمان ساخت آن را قرن ششم هجری می‌دانند.  منار دارای سه طبقه است که دو طبقه آن دارای پله و طبقه بالایی بدون پله است و طبقه اول و دوم دارای تاج به دور منار است. پله‌های منار به صورت مارپیچ با گردش بر خلاف عقربه‌های ساعت بالا رفته و در طول مسیر دریچه‌هایی برای نور و تهویه هوا در بدنه منار تعبیه شده است.

مناره زیار اصفهان

بدنه منار دارای 20 ردیف تزئینات زیبای آجر کاری است و ردیف هشتم دارای کاشی نوشته فیروزه‌ای رنگ مزین به آیات قرآن است، در ردیف دوم رو به قبله مربع بزرگی قرار دارد که محل کتیبه بوده است .همچنین در ردیف چهارم و طبقه دوم کاشی نوشته وجود داشته که بیشتر آن ریخته است. طبقه سوم شامل دو ردیف در بدنه گرد منار و یک ردیف کلاهک مکعب شکل که بر روی آن به سمت قبله کلمه « الله » با کاشی فیروزه‌ای نوشته شده است. دیواره مناره در سه ردیف کتیبه‌هایی با کاشی فیروزه‌ای نقش بسته که ردیف تحتانی آن یکی از زیباترین و سالم‌ترین کتیبه‌های کاشی کاری عصر سلجوقی را به بیننده عرضه می‌کند و حامل آیه 33 از سوره فصلت است. در ورودی منار به سمت غرب است و در بالای هر دو تاج دو دریچه به سمت جنوب (قبله) و در بالای تاج دوم سه پنجره به سمت‌های شمال ، شرق و غرب وجود دارد.

مناره زیار اصفهان

ویژگی خاص منار زیار این است که برخلاف دیگر منارها که توسط ساختمان‌ها احاطه شده‌اند، این منار در میان دشت وسیعی قرار دارد و از هر کجای این دشت که بنگری جلوه خاصی دارد. کل مجموعه بر روی یک بلندی واقع است که از زمین‌های اطراف آن در حدود یک تا دو متر اختلاف ارتفاع دارد. دورادور منار را زمین‌های کشاورزی احاطه کرده است، منار کمی به سمت قبله انحراف پیدا کرده است. این مناره یکی از دیدنی های اصفهان به شمار می رود.

مناره زیاره اصفهان

 

 

Read 803 times