ارگ شیخ بهایی نجف آباد از آثار تاریخی اصفهان

ارگ شیخ بهایی اصفهان

مجموعه ارگ شيخ بهايي بزرگترین مجموعه تفریحی در غرب ااستان اصفهان، در ضلع جنوب شرقي نجف آباد در محله جوي خارون و در شهر بهارستان واقع شده است و از آثار تاريخي اصفهان به شمار می رود. اين بنا توسط شهرداري نجف  آباد از سال 1382 مورد مرمت و بازسازي و در سال 1384 به عنوان اولين مجموعه فرهنگي ، گردشگري افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفته است و جزو آثار تاريخي به ثبت سازمان ميراث فرهنگي ایران رسيده است .

ارگ شیخ بهایی اصفهان

ارگ شیخ بهایی اصفهان

 

اين برج ها در جنوب شهر در محله بهارستان وجود دارند و شامل هفت برج كبوتر منفرد مي باشند كه با ديوار كاه گلي با ارتفاع 5 متر به هم متصل مي گردند . تقسيم بندي برج ها در زوايا و اضلاع ديوارها به علاوه سر در ورودي بنا مجموعه بي نظير از برج و بارو را بوجود آورده است . اين مجموعه حصار باغي به مساحت حدود 3000 متر مربع را تشكيل مي دهد كه داراي هشتي و اتاق هايي در بالا و پايين و زير زمين مي باشد و ورود به اين مكان را ممكن مي سازد .

ارگ شیخ بهایی اصفهان

ارگ شیخ بهایی اصفهان

اين برج ها كه در گذشته به منظور فراهم نمودن كودهاي حيواني ( پرندگان ) احداث و بنا گرديده و جهت مصارف كشاورزي مورد استفاده قرار مي گرفته از معماري خاصي برخوردار مي باشد . این ارگ زیبا که از دیدنی های اصفهان است ، در حال حاضر به مجموعه فرهنگی، تاریخی شیخ بهایی تبدیل شده و آبنما، چایخانه سنتی، فضای سبز و محوطه فرهنگی، تفریحی ام به ارگ اضافه شده است.

ارگ شیخ بهایی اصفهان

 

Read 982 times