باغ فین کاشان از آثار تاریخی اصفهان

    
باغ فین کاشان از آثار تاریخی اصفهان

باغ فین کاشان یکی از مهم ترین آثار تاریخی اصفهان در شهر کاشان است. برخی منابع تاریخی قدمت این باغ را به دوران آل بویه می رسانند. بقایای باغی در چند صد متری باغ فین(باغ نو) موجود است که به باغ کهنه معروف است. باغ کهنه در دوره ایلخانان مغول بیشترین گسترش را یافت. ساختمان باغ فعلی به دوران شاه عباس نسبت داده شده و طراح باغ را غیاث الدین جمشید کاشانی گفته اند. برخی نیز شیخ بهایی را طراح باغ معرفی می کنند که امروزه از جاهای دیدنی اصفهان است .
باغ فین کاشان از آثار تاریخی اصفهان
 
سفر اصفهان را با بازدید باغ فین کاشان که از دیدنی های اصفهان است ، در ذهنتان ماندنی کنید . باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که در ۹ کیلومتری مرکز شهر کاشان، در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم و در مجاورت چشمه سلیمانیه و بالادست دشتی با شیب ملایم قرار دارد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳هزار متر مربع و شامل یک حیاط مرکزی است که با دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده است.
باغ فین کاشان از آثار تاریخی اصفهان
کار ساخت و توسعه عمرانی باغ در دوره شاه صفی و شاه عباس دوم ادامه یافت و به اوج رسید. بناهای سردر ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام ها محصول این دوره اند. شاه سلیمان صفوی هم صفه ای پیرامون چشمه فین بنا نمود که احتمالا موجب تغییر نام چشمه فین به چشمه سلیمانیه شد. در دوره کریمخان زند و همزمان با وقوع چند زلزله پیاپی، باغ و ابنیه موجود در آن مورد مرمت قرار گرفت و بنای خلوت کریمخانی به آن افزوده گشت. در دوره فتحعلی شاه قاجار، بخشهایی زیادی به ابنیه باغ افزوده شد. تقریبا مابقی ابنیه موجود در باغ، همگی محصول این دوران است. با ثبت ملی این اثر در هفتاد سال پیش، رسیدگی و توجه به آن اهمیت بیشتری یافت. بنای موزه ملی کاشان بر خرابه های خلوت نظام الدوله و همچنین بنایی در حد فاصل کتابخانه و حمامها ساخته شد و سایر ابنیه نیز مورد مرمت قرار گرفت.
باغ فین کاشان از آثار تاریخی اصفهان
Read 941 times