سی‌ و سه‌ پل اصفهان +عکس و نقشه

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

Thirty-three Bridge of Isfahan

سی‌وسه‌پل یا پل الله‌وردی خان روی زاینده‌رود در شهر اصفهان ساخته شده‌است. این پل که شاهکاری از آثار دوره پادشاهی شاه عباس یکم است، به هزینه و بازبینی سردار سرشناس او الله‌وردی خان بنا شده‌است. نام‌های دیگر این پل «سی و سه پل» و «پل سی و سه چشمه» و «پل چهارباغ» و «پل جلفا» و سرانجام «پل زاینده رود» است. اين پل که چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا متصل می کند قبلاًٌ ۴۰ چشمه داشته اما امروز بيش از سی و سه چشمه آن باقی نمانده است و بقيه آنها مسدود شده اند. پل‌ مزبور که آن را در تور اصفهان خواهید دید، يكي‌ از شاهكارهاي‌ معماري‌ و پل‌ سازي‌ ايران‌ و جهان‌ محسوب‌ مي‌شود.

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

تاریخچه سی و سه پل اصفهان را شیخ علی نقی کمره‌ای شاعر زمان شاه عباس در شعری به گونه ماده تاریخ، سال ۱۰۰۵ هجری به حساب آورده‌است و این سال، درست هم‌زمان با روزهایی است که خیابان بی‌همتای چهارباغ هم ساخته شده‌است. هم اکنون طول این پل 295 متر و عرضش 13/75 متر می‏باشد و طويل‏ ترين پل زاينده ‏رود است.

در دوره صفویان مراسم جشن آبریزان یا آب‌پاشان در کنار سی و سه پل در اصفهان صور می‌گرفته‌است و در سفرنامه‌های جهانگردان اروپایی آن دوران اشاراتی به برگزاری این جشن شده‌است. ارامنه جلفا هم مراسم خاج‌شویان خود را در محدوده همین پل برگزار می‌کرده‌اند. در عید نوروز هفت شبانه روز جشن و پایکوبی روی این پل برگزار میشد و مردم اصفهان این پل را چراغانی میکردند که نمای بسیار زیبایی را به وجود می آورده است.

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

در طرفين این پل که یکی از دیدنی های اصفهان به شمار می رود، معبر باريک مسقفی است که در سراسر طول پل ديده می شود. سی و سه پل دارای يک پياده رو برای گردش در بالا و يک پياده رو در پايين است. پياده رو پائين گذرگاه مسقفی است که ميان پايه های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ايجاد شده است. آجر در قسمت فوقانی و سنگ در طبقه تحتانی پل است. طاق نماها و ورودی های سی و سه پل که مشخصه آن می باشند محل عبور سواره از پیاده را جدا کرده است. این پل در گذشته چهل چشمه داشته ولی اکنون سی و سه چشمه بیشتر ندارد. این اثر به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

سی و سه پل امروز با قدیمش تفاوت زیادی نکرده است. ایوانچه ‏ها و غرفه‏ های زیبا و متناسب طرفین پل که جای نشستن اهالی و عبور و مرور است به همان حالت اولیه باقی مانده است.  در دوره صفویه ارامنه حق داشتند تا میدانی که اول پل احداث شده بود جمع شوند و مال‏التجاره و صنایع خویش را با صنعتگران اصفهانی تبدیل نمایند و حق نداشتند از این پل عبور کرده داخل شهر شوند.

پل الله ورديخان که در سال ۱۰۱۱ هجری بنا شده است از آثار مشهور اصفهان است که اکثر سياحان و جهانگردان به توصيف آن پرداخته اند. يکی از خارجيانی که سی و سه پل را در اواخر حکومت قاجارها ديده است درباره آن می نويسد:

اين بنای زيبا که با وجود مرور زمان با بزرگی و مشخصات آن سالم مانده است ارزش آن را دارد که برای ديدنش به اصفهان رفت، هر چند احتمالاً از کسی هم انتظار نمی رود که برای ديدن شايد باشکوه ترين پل جهان چنين کاری بکند.

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

 سی‌ و سه‌ پل اصفهان

Read 4111 times