کوه صفه اصفهان

کوه صفه اصفهان

کوه صفه یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که در جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است. این کوه به دلیل نزدیکی به شهر اصفهان و برخورداری از ارتفاع مناسب و تنوع پستی و بلندی های آن امکانات بسیار خوبی برای فعالیتهای ورزشی تفریحی مثل پیاده‌ روی، تپه نوردی، کوهنوردی و سنگ‌ نوردی فراهم آورده است. این کوه صبح روزهای جمعه میزبان خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و گردشگران تور اصفهان می‌باشد. همچنین منظره شهر اصفهان از دامنه و بالای این کوه بسیار دیدنی است. به ویژه در دوره اخیر به دلیل توسعه شهرنشینی جدید و رشد نیازهای ورزشی و تفرجی، عملکرد ورزشی کوهستان صفه به نحو وسیعی افزایش پیدا کرده است.

کوه صفه اصفهان

صفه کوهی است از سلسله جبال زاگرس در منتهی الیه جنوب جغرافیایی اصفهان که از شمال به جاده كمربندی از غرب به كوههای تخت رستم و دره خان از شرق به شهرك ها و مجتمع های مسكونی و از جنوب به اراضی باز و خط آهن منتهی می شود. مجموعه ارتفاعات كوه صفه با بلندترين نقطه ارتفاع ۲۲۵۷ متر است. کوه صفه دارای عرصه‌ای به مساحت ۱۰۰ هکتار فضای سبز می‌باشد. شهرداریِ اصفهان به جهتِ سرسبز نمودنِ پارک به کاشت و نگهداریِ انواعِ گلهای فصلی، کاشتِ چمن و درختان و درختچه‌های دائمی در پارک اقدام کرده است و چند سالی است که فضای سبز دامنه این کوه را گسترش داده است.

این کوه دارای دو قله می‌باشد. قلهٔ جنوبی چند متر بلند تر از قلهٔ شمالی است اما قلهٔ شمالی، منظره‌ای بهتر و گسترده‌تر از شهر را به بیننده می‌دهد. برای صعود به قله در کل، چهار مسیر وجود دارد. بر روی قله‌ها چند دکل مخابراتی با کاربری نامعلوم نیز قرار داده شده است. پل رنگین کمانی در پشت کوه صفه و در جبههٔ غربی کوه قرار دارد.

 کوه صفه اصفهان

با توجه به زمینه تاریخی اصفهان و برخی شواهد عینی احتمال بسیاری می‌باشد که کوه صفه از زمانهای خیلی دور به عنوان پایگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده است و شیوه ساخت و معماری قلعه کوه صفه به سایر قلعه‌های دوران ساسانی شباهت دارد. وجود حفره‌هاي سنگي در اطراف كوه صفه يادآور «استودان‌ها» (استخوان دانهاي) زرتشتي است كه در بسياري از نواحي باستاني ايران مشاهده مي‌شود. همچنين بعيد نيست كه برخي از بقاياي ويران شده موجود در كوه صفه متعلق به بناي آتشكده باشد.

از جمله نقاط مشهور در كوه صفه قلعه شاهدژ يا شاه دز مي باشد كه به قلعه ديو نيز معروف است و به عنوان هسته مركزي پارك كوهستاني صفه است و چشمه هاي موجود از جمله چشمه پاچنار و خاجيك به عنوان قلب تپنده اين مجموعه اند كه با وجود درختان كهنسال همچون نگيني زيبا مي درخشد. تنگهٔ گردنه باد نیز از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است. سالن بولینگ که از تفریحات اصفهان است، با مساحتِ حدود ۱۰۰۰ متر مربع، باغ وحش، شهربازی و غارها و چشمه‌های مختلف زینتگر این کوه می‌باشد.در کمرگاه این کوه چشمه‌ای وجود دارد که خاچیک نامیده می‌شود. گفته می‌شود که خاچیک نام فردی ارمنی است که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در نزدیک چشمه در دامنه کوه دکه‌ای داشته‌است و مواد خوراکی و غیره به کوهنوردان می‌فروخته‌است.

کوه صفه اصفهان

 

غارها در صفه :

کوه صفه بیش از ۱۴  غار کوچک و بزرگ را در خود دارد. از جمله:

غار کسری: این غار در کنار دستگاه توربین بادی در گردنه باد قرار دارد.

غار انجیر: در جبههٔ غربی کوه صفه قرار دارد.

غار قنبر: در جبههٔ شرقیِ کوه و در بالای  چشمه خاچیک قرار دارد. از مسیرِ این غار و دیوارهٔ زیرین آن معمولاً برای آموزش صخره نوردی به مبتدیان استفاده می‌شود.

غار هفت چشمه: در جبههٔ جنوبیِ کوه و در کنارِ مجموعه‌ای از چند چشمه قرار دارد. برای دسترسی به این مجموعه نیز یک جادهٔ اختصاصی بوسیلهٔ شهرداری اصفهان ایجاد شده است.

تله کابین صفه :

تله کابین صفه از جاذبه‌های گردشگری پارک صفه و در دو خط می‌باشد. ایستگاه اول آن در پارکینگ تله کابین قرار دارد و مسافران را تا ایستگاه گردنه باد بالا می‌برد.

آبشار مصنوعی :

برای زیباسازی بیشترِ فضای پارک، یک آبشار مصنوعی در دل کوه جاسازی شده است. آب بیرون ریخته شده از آن پس از طی حدود یکصد متر در حوضچه‌ای جمع‌آوری می‌شود.

سالن بولینگ :

سالنِ بولینگ با مساحت حدود ۱۰۰۰ متر مربع در ۱۰ خط برای استفادهٔ شهرواندان آماده شده است. این سالن در طبقهٔ زیرین ایستگاه تله کابین قرار دارد.

باغ وحش :

باغ وحش صفه با نگهداری از چندین حیوان برای بازدید مردم بصورت روزانه به فعالیت مشغول است

 

کوه صفه اصفهان

 

Read 1191 times