چشمه و مناظر زیبای مرغاب اصفهان

چشمه و مناظر زیبای مرغاب اصفهان 
 
مرغاب از چند چشمه تشکیل شده است؛ یکی در دامنه‌ی کوه، یکی در پایین کوه و دیگری بین دو کوه همجوار و هر چند سال یک‌بار ممکن است جای این چشمه‌ها تغییر کند و آب از سمت دیگری فوران کند. قدیمی‌ها معتقد بودند در بهار و هنگام رعد و برق، وقتی آسمان صدا می‌کند آب چشمه‌ها زیاد می‌شود، به‌گونه‌ای که ‌همه‌ی روستاها و مناطق زیر دست را آبیاری می‌کند. چشمه مرغاب که آب آن از دل کوه به پایین سرازیر می‌شود، بزرگ‌ترین رودخانه‌ی استان اصفهان است و به زاینده‌رود می‌ریزد.
چشمه و مناظر زیبای مرغاب اصفهان
 
چشمه مرغاب در اصفهان یکی از تفریحات اصفهان که در دامان طبیعت اصفهان جا دارد ، چشمه مرغاب تیران اصفهان است .  منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری «چشمه مرغاب» در شرق رشته‌کوه «دالانکوه» و 38 کیلومتری شهرستان تیران در استان اصفهان به سمت غرب و پس از روستای «قلعه ناظر» در شهرستان عسگران قرار دارد. منطقه‌ای که تا کنون بیشتر با معرفی بومی‌ها توانسته است مردم زیادی را به سمت خود جذب کند.هرچند شماره‌ی پلاک ماشین‌های پارک‌شده در محوطه نشان‌دهنده‌ی حضور مسافران و گردشگران از شهرهای مختلف کشور، بخصوص استان اصفهان است، اما هنوز آن‌طور که باید بهره‌برداری مناسبی از این منطقه، با هدف جلب رضایت گردشگران تور اصفهان نشده است.
چشمه و مناظر زیبای مرغاب اصفهان
حدود 50 آلاچیق ایجادشده در این محوطه در ماه‌های نخست، سقف داشتند؛ اما حدود یک‌ سال پیش، باد همه‌ی سقف‌های کاذب این آلاچیق‌ها را از جا کند و پس از آن هم آلاچیق‌ها تعمیر نشدند. حالا هم گردشگران برای استفاده از این آلاچیق‌ها، چادر یا پتویی را روی آن‌ها می‌اندازند. بهره‌برداری از منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری «چشمه مرغاب» از سال 1384 با اعتباری حدود 700میلیون ریال در دو قرارداد با هدف سامان‌دهی اطراف چشمه و ایجاد 18 آلاچیق آغاز شد.

 
Read 2051 times