روستای پوده از مراکز تفریحی اصفهان

 روستای پوده از مراکز تفریحی اصفهان

 

روستاي پوده به دليل موقعيت کوهستاني، اقليم مساعد و چشمه‌سارهاي متعدد، چشم‌اندازهاي زيبا و متنوعي دارد. قدمت این روستا در برخی منابع ۷۰۰ سال ذکر شده‌است و با توجه به تاریخ ساخت آثار و بقایای تاریخی به جا مانده از جمله مسجد، بازار، قلعه یوسف خان قدمت روستا دست کم به ۵۰۰ سال قبل می‌رسد.

روستای پوده از مراکز تفریحی اصفهان

از تفریحات اصفهان روستای پوده است . پوده در برخی منابع فوده نام دومین روستای پرجمعیت از توابع بخش مرکزی شهرستان دهاقان در استان اصفهان است که در فاصله ۲۵ کیلومتری شهرضا قرار دارد. پوده در دوره صفویه قلمرو شکار حکمرانان بوده‌است. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت پوده ۲۱۸۳ نفر معادل ۶۲۱خانوار بوده‌است و براساس سرشماری سال 1390جمعیت پوده 2120 نفر معادل 652خانوار شامل 1070مرد و1050 زن می باشد که مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری می‌باشند. اقتصاد این روستا براساس فعالیت‌های کشاورزی، باغداری، دامداری و صنایع دستی است. زنان و دختران عمده‌ترین تولیدکنندگان صنایع دستی اصفهان در روستا می‌باشند. مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن گندم، جو، لوبیا و ذرت است و انگور و سیب نیز از محصولات باغی آن می‌باشد. از جمله آیین‌های ویژه مردم روستا، نخل بستن در مراسم عزاداری ایام محرم است و نیز مراسم عید نوروز، چهارشنبه سوری و شب یلدا همراه با شادی و اجرای موسیقی محلی با سازهای نی، تنبک و نیز با چوب بازی و رقص همراه است.

روستای پوده از مراکز تفریحی اصفهان

روستای پوده به دلیل موقعیت کوهستانی، آب و هوای خوب و چشمه‌سارهای فراوان، چشم‌اندازهای زیبا و متنوعی دارد. دره شاه یا دره پیروزی، یکی از نقاط آن به شمار می‌رود و نیز چشمه‌های قاسم، چانه و چاه گز در گوشه و کنار روستا می‌جوشند. بقایای قلعه یوسف خان، بازار قدیمی پوده و آثاری از کارگاه‌های عصاری (روغن‌کشی) و مسجد جامع از جمله آثار تاریخی اصفهان در این روستا هستند.مسجد جامع پوده در جنوب روستا قرار دارد و منبر و حوض سنگی آن متعلق به دوران صفویه‌است. درون حجره‌های آن، بر روی دیوارها، آثاری از نقاشی‌های دوران صفویه باقی مانده‌است. منبر مسجد از سنگ سیاه است و پنج پله دارد. در حاشیه منبر نام چهارده معصوم خوشنویسی و کنده‌کاری شده‌است. در سمت دیگر آن آیةالکرسی را نقر نموده‌اند. بر گوشه‌ای از این منبر این بیت آمده‌است: «بنا نهاد همین مسجد و همین منبر علی‌ست ابن علی و بوداق ابن قلندر» در سمت دیگر هم، بیتی آمده‌است که با حساب ابجد، سال ۱۰۶۲ ه‍.ق. یعنی سال سلطنت شاه صفی بن شاه عباس کبیر را نشان می‌دهد. نام حجار منبر نیز در زاویه‌ای از منبر دیده می‌شود. در زمان صفویه این منبر مکان جلوس شاهانی که به این منطقه می‌آمدند، بوده‌است. امامزاده شاه زید پوده نیز از دیگر آثار دوره صفوی در این روستاست.

روستای پوده از مراکز تفریحی اصفهان

 

 

 

Read 1047 times