Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 599

راهنمای سفر به اصفهان

Rate this item
(0 votes)

 اصفهان به واسطه تاریخ کهن و آثار باستانی بی‌شمار،‌ از شهرهای معروف جهان است و به گفته آندره مالرو فقط با دو شهر‌ پکن و فلورانس قابل مقایسه است. این شهر دومین شهر گردشگرپذیر بعد از مشهد و دومین شهر صنعتی ایران بعد از تهران می باشد. در ادامه با راهنمای گردشگری اصفهان آشنا خواهید شد.

آب و هوای اصفهان

اصفهان شهری چهار فصل است. تابستان‌های آن گرم و زمستان‌های آن سرد است. هوای پاییزی این شهر در نیمه‌های فصل بیشتر به زمستان می‌گراید. هوای اصفهان در بهار بسیار معتدل و دل‌انگیز است. به علت کم بودن وزش باد در فصل پاییز و زمستان و ایجاد پدیده وارونگی هوا، در برخی روزها انباشت آلودگی‌ها در مرکز شهر زیاد می‌شود. در این مواقع به سالمندان توصیه می‌شود که خانه را ترک نکنند. بهترین زمان برای سفر به اصفهان نیمه‌های فصل بهار است. در این زمان اصفهان دارای هوای مطبوع و پاک است. سفر به اصفهان در نوروز ، سفر به اصفهان در تابستان و سفر به اصفهان در زمستان هم طرفداران خاص خود را دارد.

آب و هوای اصفهان

حمل و نقل در اصفهان

در سطح شهر اصفهان ایستگاه‌های اتوبوس زیادی وجود دارد. سال ۱۳۹۵ می توان از کارت های الکترونیکی برای استفاده از اتوبوس استفاده کرد که قیمت بلیط ها بستگی به مسیرهای مختلف متفاوت می باشد. در صورت استفاده نکردن از کارت های الکترونیکی مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال را باید به راننده اتوبوس پرداخت کرده و بلیط کاغذی دریافت کنید.

در اصفهان تاکسی بیسیم هماهنگ با سامانه یکپارچه کشوری (۱۳۳) وجود دارد به علاوه تاکسی بیسیم در حدود ۳۰٫۰۰۰ تاکسی گردشی نیز وجود دارد. رنگ تاکسی‌های اصفهان زردرنگ و رنگ تاکسی‌های بانوان سبزرنگ است.

در بسیاری از نقاط در مرکز شهر (خیابان شمس‌آبادی، چهارباغ پایین، آیت الله طیب و چهارباغ عباسی) طرح زوج و فرد وجود دارد.

دربسیاری از مناطق شهر اصفهان ایستگاههای کرایه دوچرخه وجود دارد. با کرایه دوچرخه در یک ایستگاه می‌توان آن را در ایستگاهی دیگر تحوبل داد. برای تحویل دوچرخه، همراه داشتن کارت ملی الزامی است.

در مورد نحوه سفر به اصفهان هم هوایی ، قطار و اتوبوس امکان پذیر است. سفر به اصفهان با قطار و سفر به اصفهان با هواپیما رایج ترین نوع است.

دیدنی های اصفهان

اصفهان با داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا، پل‌های سرپوشیده، کاخ‌ها، مسجدها و مناره‌های منحصربفرد معروف باعث شده‌ تا در فرهنگ ایرانی به نصف جهان لقب بگیره. سفر به اصفهان از جمله سفرهای به یادماندنی داخلی است.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان معمولاً با نام‌های میدان شاه و میدان امام نیز شناخته می‌شود. این میدان به عنوان یک میراث جهانی توسط سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. این میدان به شکل مستطیل بسیار بزرگی است که در زمان قدیم به عنوان میدان ورزش چوگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. هنوزهم در دوضلع شمالی و جنوبی این میدان، تیرهای دروازه چوگان وجود دارند. اما امروزه در روزهای عادی از این میدان برای تفریح و در روزهای جمعه برای اقامت نماز جمعه استفاده می‌شود.

دورتادور میدان بازار است که بیشتر محل فروش صنایع دستی اصفهان همچون قاب‌های خاتم، ظروف مینا کاری، قلم زنی، منبت کاری، و... است. در بازار غربی این میدان صنایع مسگری و در بازار شمالی آن، قالی و قالیچه‌های دستی ایرانی به فروش می‌رسند.

میدان نقش جهان

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف اله در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شده‌است. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف‌الله المیسی بنا گردیده است. این مسجد کوچکتر از مسجد شاه است همچنین این مسجد مناره‌ای برای اذان گفتن نداردو برای ورود باید بلیط تهیه کرد. در عصر صفوی این مسجد مخصوص همسران شاه بوده است.

مسجد شیخ لطف‌الله

کاخ چهلستون

باغ چهلستون از طرح‌های عمرانی شاه عباس صفوی بوده که بر اساس نقشه شیخ بهائی بنا شده است. کاخی که در میان باغ قرار دارد، محلی برای پذیرایی و تشریفات بوده است و در مقابل آن استخری وسیع دیده می‌شود. بنای کاخ و تزیینات آن در زمان شاهان صفوی تکمیل و دستخوش تغییرات شده است.
این مجموعه با توجه به آن که مشخصات باغ ایرانی را داراست، سال 1390، یکی از 9 باغی بود که در مجموعه باغ‌های ایران جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

کاخ چهلستون

کاخ هشت‌بهشت

کاخ هشت‌بهشت در زمان شاه سلیمان صفوی، در میان باغی به نام باغ بلبل ایجاد شده و یکی از بناهای زیبای این دوره است. ازاره‌های مرمری، طاق مقرنس مذهّب در سرسرا و نقاشی‌های روی دیوارها جلوه‌ی خاصی به این کاخ بخشیده‌اند. کاخ هشت‌بهشت یکی از بناهای فاخر در زمان خود بوده که مورد ستایش جهانگردان اروپایی و گردشگران تور اصفهان قرار می‌گرفته است.

کاخ هشت‌بهشت

پل‌ها

زاینده‌رود هر چند مانند گذشته آب ندارد و گاه نیز خشک است، اما محوری است در نصف جهان که آثار بسیاری را در امتداد خود جای داده است. پل‌های تاریخی که هر یک نمادی برای شهر اصفهان هستند، از آن جمله‌اند که سی‌وسه‌پل، پل خواجو و پل‌های چوبی، شهرستان و مارنان. آرامگاه آرتور پوپ، شرق‌شناس مشهور را در کنار سی‌وسه‌پل نباید از خاطر برد.

هتل های اصفهان

اصفهان از شهرهای پر گردشگر است که هتل های بسیاری دارد،‌ هم هتل سنتی، هم مدرن، با کیفیت و قیمتای مختلف. بهترین و معروف ترین هتل این شهر هتل عباسی، هتل کوثر، هتل پیروزی و هتل آسمان هستند که سطح قیمت هاشون هم بالاست و بهترین امکانات را ارائه می دهند.  هتل های زهره، پارت، ستاره و ماهان هم از هتل های 3 ستاره این شهر هستند، که هزینه کمتر است ولی امکانات قابل قبولی ارائه می کنند. مناسب ترین هتل این شهر از لحاظ قیمت هم هتل آزادی است . برای گردشگران اصفهان که  سفر کم هزینه می‌خواهند. چند تا هتل سنتی خوب هم دارد که اقامت در آنها ممکن است برای خیلی ها سفر گردشگری اصفهان را خاطره انگیز تر کند، مثل هتل عتیق، هتل سنتی اصفهان و هتل سنتی طلوع خورشید. 

راهنمای سفر به اصفهان

غذاهای اصفهان

غذای سنتی اصفهان بریان و خورشت ماست است. بریان غذا است که از گوشت گوسفند درست می‌شود بسیار لذیذ و مقوی است. حتی اگر نسبت به خوردن غذاهای چرب حساس هستید، دست کم یک وعده از این غذا میل نمایید. برای تهیه آن می‌توانید به طباخی‌های مخصوص این غذا که به بریانی مشهور هستند مراجعه کنید. در تمام محله‌های اصفهان بریانی وجود دارد و در همه آنها این غذا با رعایت کامل اصول بهداشتی طبخ می‌شود. خورش ماست غذایی بومی اصفهان است. این غذا از ماست چکیده، گوشت گردن گوسفند، زعفران و شکر تهیه می‌شود و در آن کمی زرشک و خلال بادام یا گردو و گاه گلاب می‌ریزند. این خورش به صورت سرد سرو می‌شود. این غذای حلیم‌مانند و کشسان، امروزه به عنوان دسر مصرف می‌شود.

خرید در اصفهان

خرید سوغاتی از شهر هنر خیلی لذت بخش است، یکی از شیرینی‌های سنتی اصفهان گز هست که بهترین مارک اون گز کرمانی در خیابان عیبدالرزاقه. به غير از گز و پولکی و نبات که خوراکيهای معروف این شهر هستند، انواع سفره های قلمکار ، قلمزنی ، منبت کاری، ظروف قلم زن، ظروف خاتم و ... از سوغاتی و صنايع دستی اصفهان است که به وفور می‌توانید انواع و اقسام اونا رو در بازارهای صنایع دستی اصفهان مثل بازار تاریخی قیصریه ، بازار بزرگ اصفهان  و  بازار میدان نقش جهان پیدا کنید. اگه هم خواستید، در مراکز خرید مدرن این شهر قدمی بزنید، مجتمع تجاری پارک ، سیتی سنتر اصفهان و مجتمع تجاری کوثر انتخاب خوبی است.

راهنمای سفر به اصفهان1

هزینه سفر به اصفهان با تور

تور گردشگری اصفهان با توجه به انتخاب مسافر به دو شاخه زمینی و هوایی تقسیم می‌‌شود. این دو شاخه بسته به محل اقامت خود درجه‌های متفاوتی را دربر می‌گیرند. در این تورها فقط یک گشت نیم‌ روزه گنجانده شده است که با توجه به آن که تورهای اصفهان به طور معمول به مدت 2 شب و 3 روز برگزار می‌شود، قابل تأمل است.

 راستی راهنمای سفر نوروزی به اصفهان را هم میتوانید برای سفر به اصفهان در عید ببینید.

 

 

Read 958 times