Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 599

طبیعت زیبای روستای طامه نطنز

Rate this item
(0 votes)

روستای طامه نطنز

در تور اصفهان در 7 کیلومتری نطنز روستایی بسیار زیبا به نام طامه خواهید دید. روستایی پر از کوچه باغ هاي باريک و پر درخت، از همان منظره ها که فقط در تابلوها ميبينيم. آب و هواي این روستا که ییلاق نطنزی هاست، بسيار خوب و خنک است و حتي در ماههاي گرم سال شبهاي سردي دارد. اکثر درختهاي روستا ميوه هستند. گيلاس، گردو، سيب و گلابي ... ناگفته نماند که درختان چنار کهن سال هم دارد. هسته مرکزي روستا به صورتي است که رودخانه اي از ميان ده عبور ميکند گرچه آب زيادي نداشت ولي از عرض و طولش مشخص بود اگر خشکسالي نباشد بسيار پر آب ميشود. خانه ها در دو طرف شيب رودخانه ساخته شده و اکثر باغها و باغچه ها در کنار خانه ها قرار گرفته است.

روستای طامه نطنز

آب روستا، از چشمه و قنات تامين ميشود تعداد آنها را دقيق نميدانم ولي در ميان ده چشمه اي بود که همه به نام سرچشمه از آن آب برميداشتند. آب این چشمه در جوي هاي باريک از ميان بسياري ازباغات و باغچه ها عبور ميکند و آنها را سيراب ميکند. علاوه بر باغداري بعضي از روستایيان به کار کندوداري مشغول هستند که عسل بسيار مرغوب و خوش خوراکي هم به دست مي آورند.

روستای طامه نطنز

نکته جالب در اين منطقه بازگشت اهالي به روستايشان است خانه هاي قديمي در حال بازسازي هستند. اگرچه بعضي از آنها جنبه ويلايي دارد و براي حضور دائم نيست ولي باز جاي شکر دارد که زادگاه خود را به کل فراموش و به ويرانه تبديل نکرده اند. آثار تاريخي طامه به نقل از خود اهالي يک مسجد قديمي بوده است که متاسفانه به جاي بازسازي، مجدد ساخته شده و يک امامزاده به نام سيد فاضل و آرامگاه خواجه حافظ ميباشد که گويا ازعرفاست. گورستاني قديمي نيز دارد که به قبل ازاسلام ميرسد. صحت و سقم آن با خود اهالي است.

روستای طامه نطنز
کوه کرکس که تقريباً سه طرف روستا را در برگرفته علاوه بر آب وهواي خوب، زيبايي روستا را دو چندان کرده. گويا اين منطقه پايگاهي براي کوهنوردان هم باشد. در قسمت غربي روستا، دو دره زيبا ديده مي شود که يکي از آنها در امتداد باغ هاي روستا قرار داشته و به پاپول معروف است. در انتهاي اين دره يكي از زيباترين آبشارهاي موجود در منطقه به نام آبشار طامه با ارتفاع تقریبی ۲۳ متر نمايان است، آب آن ازمنطقه دلاوان به سمت آبشار سرازير مي گردد. دره ديگر نيز که به پاکدار معروف است، به دليل وجود آب فراوان، آبشارهاي زيبايي در مسير قله کرکس بوجود آورده است.

روستای طامه نطنز

چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سید فاضل طامه با بقعه‌ی دوره تیموری، خانه های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه گل، از دیگر دیدنی های این روستا می باشد. در دره ديگر نيز که به پاکدار معروف است، به دليل وجود آب فراوان، آبشارهاي زيبايي در مسير قله قله کرکس بوجود آمده است. در مسيرهاي جنوبي قله کرکس(از مبدا روستاي کشه) و همچنين مسير شمالي(از مبدا روستاي اوره و امامزاده سلطان) نيز آبشارهاي فصلي ولي زيبايي به چشم مي خورند. مهمترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس ،هندوانه ابوجهل ،آویشن ،گزنه ،گون ،شنگ و..که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.

 روستای طامه نطنز

روستای طامه نطنز

Read 3016 times