Error
  • JUser: :_load: Unable to load user with ID: 599

روستای چوپانان در اصفهان

Rate this item
(0 votes)

روستای چوپانان

روستای چوپانان روستایی کویری است که در 165 كيلومتري نايين واقع شده است. چوپانان اولين روستايي است که چشمان مسافرانی که از سمت کویر به آن وارد می شوند را به خود جلب می کند و نخلستان زیبا و خيره كننده اش گردشگارن تور اصفهان را به وجد می آورد. این روستا از شمال شرقی 300 كيلومتر با استان سمنان فاصله دارد و از جنوب به استان يزد، از شرق به استان اصفهان و از غرب به قسمتي از استان يزد(طبس) منتهي مي شود. اطراف چوپانان را ماسه زارهايي كه به نام (ریگ جن) معروف است احاطه كرده است.

روستای چوپانان

كوهايي كه به اطراف چوپانان زيبايي دو چنداني داده، كوههاي « عباس اباد» كه بزرگترين كوه آن منطقه است و کوهای «كوه عروسان»  و «كوههاي كشكي ، زرمو ، كوه سفيد و كوههاي كوچه می باشد. سال هاست كه اداره جنگلباني و منابع طبيعي برای تثبيت شنهاي روان اطراف چوپانان ،اقدام به كاشتن بوته هاي تاق نموده اند كه تا حدودي توانسته اند اطراف را به منطقه جنگلي تبديل كنند.

روستای چوپانان

چوپانان داراي يك مسجد جامع مي باشد كه ساختمان آن از خشت خام و گل مي باشد و به همت مردم تا حدودي ساختمان قديمي ترميم شده است . «امام زاده سيدجلال الدين » در دامنه كوه در شمال روستا همانند نگيني در انگشتر مي درخشد از زمانيكه اتوبوسهاي اصفهان به مشهد از اين جاده تردد مي نمايند باعث شده زوار امام رضا پس از بازگشت از مشهد گاهي سري به اين امام زاده هم بزنند، بويژه در تابستان .

روستای چوپانان

در 55 كيلو متري چوپانان «معدن سرب نخلك» وجود دارد كه قدمت 2000ساله دارد محصولات اين معدن كه همان كنسانتره سرب مي باشد را از عمق 300 متري معدن به بالا انتقال مي دهد. اين معدن 300 پرسنل دارد وتعدادي از پرسنل آنرا جوانان چوپانان تشكيل مي دهند.

چوپانان در تابستان بسيار گرم است و بالعكس زمستاني بسيارسوزناك دارد به دليل كويري بودن سرماي آنجا سوزناك است. در زمستان و ايام عيد بادهاي شديدي مي ايد و باران هاي شديدي مي آید كه گاهي آنقدر باران مي آيد كه آب هاي باران ازكوههاي اطراف به سمت روستا مي آید وپشت سدهاي خاكي جمع مي شود كه از آب آن براي كشاورزي استفاده ميشود.

روستای چوپانان

 

مکان های دیدنی و گردشگری روستای چوپانان
ـ مسجد جامع چوپانان
ـ امامزاده سید جلال الدین
ـ غار بونو در چوپانان
ـ کارونسرای عباسی عباس اباد
ـ قلعه کبودان
ـ ریگ جن(کوچه ، چاله ریگها، رشته قناتها)
ـ حوض حاج مدرحیم
ـ حوض ابریشم
- کاروانسرای مشجری(منظریه)
ـ بوکند های معدن شیخ
ـ چشمه سارهای گراز ، کشکی، کرسم
ـ حوض شیخ حسن
ـ هِجَرگ
ـ صُوَر
- برجکهای باد شکن دشت

روستای چوپانان

 

 

 

Read 1339 times